1st. HM Holding ApS
CVR 42 93 27 01 · Hedensted · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
1st. HM Holding ApS har CVR-nummer 42932701. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Gåskjærholm 4, 8722 Hedensted. Stiftet: 22. december 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): årets resultat 243.117 kr., egenkapital 214.668 kr., aktiver i alt 349.941 kr. Soliditetsgraden på 61,3 % er lavere end hos 70 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 243.117 kr. er højere end hos 65 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som 1st. HM Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Gåskjærholm 4, 8722 Hedensted
- Kommune
- HEDENSTED
- Telefon
- 93999783
- henrik@el-ias.dk
- Stiftet
- 22 Dec 2021
- Selskabskapital
- 70.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre selskaber samt enhver aktivitet, der står i forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2026-09-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42932701 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Gåskjærholm 4, 8722 Hedensted
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
113,3%
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,16
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
61,3%
▲ 89,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
254,5%
▲ 254,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | 23.624 | -7.501 | -22.500 |
| Resultat før skat | 243.117 | 68.576 | 24.191 | — |
| Årets resultat | 243.117 | 68.576 | 24.191 | -161.216 |
| Egenkapital | 214.668 | -28.449 | -97.025 | -121.216 |
| Aktiver i alt | 349.941 | 102.524 | 29.773 | 50.000 |
| Omsætningsaktiver | 22.249 | 32.820 | 9.170 | 50.000 |
| Kortfristet gæld | 135.273 | 130.973 | 126.798 | 171.216 |
| Gæld i alt | 135.273 | 130.973 | 126.798 | 171.216 |
| Soliditetsgrad | 61.3% | -27.7% | -325.9% | -242.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Henrik Madsen Siden 22 Dec 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Henrik Madsen Siden 22 Dec 2021Direktør
Produktionsenheder
11st. HM Holding ApS
P-nr. 1027846528
Gåskjærholm 4, 8722 Hedensted
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -13.079 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -11.216 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: 1st. HM Holding ApS (CVR 42932701)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver aktivitet, står.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.