911 A/S
CVR 26 13 40 64 · Esbjerg N · Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
911 A/S har CVR-nummer 26134064. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (branchekode 466400). Adresse: Østervangsvej 43, 6715 Esbjerg N. Stiftet: 3. juli 2001. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 850.289 kr., årets resultat -57.871 kr., egenkapital 10.058.865 kr., aktiver i alt 12.274.191 kr. Soliditetsgraden på 82,0 % er højere end hos 84 % af de 1.833 virksomheder i branchen «Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -57.871 kr. er lavere end hos 80 % af de 1.833 virksomheder i branchen «Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 37 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som 911 A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466400)
- Adresse
- Østervangsvej 43, 6715 Esbjerg N
- Kommune
- ESBJERG
- Antal ansatte
-
1
2001 2018
- Telefon
- 75133911
- Stiftet
- 3 Jul 2001
- Selskabskapital
- 750.000 DKK
- Formål
- udøve virksomhed med handel og service indenfor offshore branchen samt aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse eller af en direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2024-10-24
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26134064 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 984500ABEBB74E3FAB71
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Østervangsvej 43, 6715 Esbjerg N
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-0,6%
▼ 7,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
5,63
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
82,0%
▲ 0,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-109,0%
▼ 109,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1833 virksomheder i «Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 850.289 | 1.350.313 | 1.935.639 | 1.252.624 | 3.872.327 |
| Resultat før skat | -56.806 | 852.656 | 797.961 | 242.952 | 2.673.200 |
| Årets resultat | -57.871 | 644.242 | 551.011 | 217.101 | 2.099.045 |
| Egenkapital | 10.058.865 | 10.116.736 | 9.472.494 | 8.921.483 | 8.704.382 |
| Aktiver i alt | 12.274.191 | 12.331.290 | 11.624.532 | 10.617.736 | 10.849.939 |
| Omsætningsaktiver | 11.184.874 | 11.274.543 | 10.469.213 | 9.127.968 | 9.470.779 |
| Kortfristet gæld | 1.985.942 | 1.988.457 | 1.960.665 | 1.462.860 | 1.747.561 |
| Gæld i alt | 1.985.942 | 1.988.457 | 1.960.665 | 1.462.860 | 1.747.561 |
| Soliditetsgrad | 82% | 82% | 81.5% | 84% | 80.2% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
HENCON HOLDING A/S Siden 1 Jul 2015100% Ejer
Ledelse
4-
Connie Andersen Siden 3 Jul 2001Formand
-
Jørgen Andersen Siden 13 Jan 2003Bestyrelsesmedlem
-
Jørgen Andersen Siden 8 Apr 2002Direktør
-
Kent Andersen Siden 8 Jun 2021Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1911 A/S
P-nr. 1008552491
Østervangsvej 43, 6715 Esbjerg N
Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466400)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: HENCON HOLDING A/S (CVR 28282222)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver offshore, branchen, maskiner.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.