Aaquist Byg ApS
CVR 43 90 77 27 · København N · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Aaquist Byg ApS har CVR-nummer 43907727. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Ægirsgade 48, st. tv, 2200 København N. Stiftet: 10. marts 2023. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 55.380 kr., årets resultat -100.582 kr., egenkapital 21.937 kr., aktiver i alt 56.452 kr. Soliditetsgraden på 38,9 % er højere end hos 51 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -100.582 kr. er lavere end hos 85 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 95 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Aaquist Byg ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Ægirsgade 48, st. tv, 2200 København N
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 10 Mar 2023
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- tømrervirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-03-10
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43907727 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ægirsgade 48, st. tv, 2200 København N
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-458,5%
▼ 508,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,64
▲ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
38,9%
▲ 19,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-265,5%
▼ 265,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | 55.380 | 1.009.980 | 269.929 |
| Resultat før skat | -100.582 | 93.215 | 27.877 |
| Årets resultat | -100.582 | 60.774 | 21.744 |
| Egenkapital | 21.937 | 122.518 | 61.744 |
| Aktiver i alt | 56.452 | 628.542 | 283.426 |
| Omsætningsaktiver | 56.452 | 628.542 | 283.426 |
| Kortfristet gæld | 34.516 | 506.023 | 221.682 |
| Gæld i alt | 34.516 | 506.023 | 221.682 |
| Soliditetsgrad | 38.9% | 19.5% | 21.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
L. Aaquist Holding ApS Siden 10 Mar 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Lasse Aaquist Johansen Siden 10 Mar 2023Direktør
Produktionsenheder
1Aaquist Byg ApS
P-nr. 1029112327
Ægirsgade 48, st. tv, 2200 København N
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: L. Aaquist Holding ApS (CVR 43898302)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver tømrervirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.