Academy Holding 1 ApS
CVR 43 90 08 62 · København K · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Academy Holding 1 ApS har CVR-nummer 43900862. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Dronningens Tværgade 26, 1302 København K. Stiftet: 14. februar 2023. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -74.562 kr., årets resultat -25.036 kr., egenkapital 1.235.156 kr., aktiver i alt 1.305.692 kr. Soliditetsgraden på 94,6 % er højere end hos 59 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -25.036 kr. er lavere end hos 81 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Academy Holding 1 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Dronningens Tværgade 26, 1302 København K
- Kommune
- KØBENHAVN
- buhl@theacademy.dk
- Stiftet
- 14 Feb 2023
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- Selskabets formål er at være holdingselskab samt varetage formueforvaltning, udlejningsvirksomhed og anden investeringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktøren
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-02-14
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43900862 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Dronningens Tværgade 26, 1302 København K
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-2,0%
▼ 4,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
10,32
▼ 13,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
94,6%
▼ 3,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-166,0%
▼ 166,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | -74.562 | -7.943 | -11.790 |
| Resultat før skat | -31.600 | 48.980 | 843.955 |
| Årets resultat | -25.036 | 37.936 | 825.020 |
| Egenkapital | 1.235.156 | 1.327.692 | 1.289.756 |
| Aktiver i alt | 1.305.692 | 1.360.183 | 1.309.886 |
| Omsætningsaktiver | 728.092 | 782.583 | 732.286 |
| Kortfristet gæld | 70.536 | 32.491 | 20.130 |
| Gæld i alt | 70.536 | 32.491 | 20.130 |
| Soliditetsgrad | 94.6% | 97.6% | 98.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Rasmus Buhl Jørgensen Siden 14 Feb 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Rasmus Buhl Jørgensen Siden 14 Feb 2023Direktør
Produktionsenheder
1Academy Holding 1 ApS
P-nr. 1029102135
Dronningens Tværgade 26, 1302 København K
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 50.297 DKK | 11.044 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 66.516 DKK | 14.630 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Academy Holding 1 ApS (CVR 43900862)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver udlejningsvirksomhed, varetage, formueforvaltning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.