AE Development ApS
CVR 42 01 97 47 · Helsingør · Opførelse af bygninger · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
AE Development ApS har CVR-nummer 42019747. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Opførelse af bygninger (branchekode 410000). Adresse: Sophie Brahes Gade 1A, 3000 Helsingør. Stiftet: 12. januar 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -13.700 kr., årets resultat -15.172 kr., egenkapital -37.421 kr., aktiver i alt 26.566 kr. Soliditetsgraden på -140,9 % er lavere end hos 95 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -15.172 kr. er lavere end hos 68 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som AE Development ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opførelse af bygninger (410000)
- Adresse
- Sophie Brahes Gade 1A, 3000 Helsingør
- Kommune
- HELSINGØR
- Telefon
- 53870708
- anker@ekelund.bz
- Stiftet
- 12 Jan 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- Bygge- og anlægsaktiviteter, konsulentbistand og andre dertil knyttede opgaver
- Tegningsregel
- selskabet tegnes af 1 direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2025-06-19
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42019747 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sophie Brahes Gade 1A, 3000 Helsingør
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,42
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-140,9%
▼ 85,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
16,7%
▲ 16,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2755 virksomheder i «Opførelse af bygninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -13.700 | -16.700 | -16.200 | -26.037 |
| Resultat før skat | — | -18.203 | -17.430 | -26.616 |
| Årets resultat | -15.172 | -18.203 | -22.255 | -21.791 |
| Egenkapital | -37.421 | -22.249 | -4.046 | 18.209 |
| Aktiver i alt | 26.566 | 40.165 | 56.842 | 41.709 |
| Omsætningsaktiver | 26.566 | 40.165 | 56.842 | 41.709 |
| Kortfristet gæld | 63.987 | 62.414 | 60.888 | 23.500 |
| Gæld i alt | 63.987 | 62.414 | 60.888 | 23.500 |
| Soliditetsgrad | -140.9% | -55.4% | -7.1% | 43.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
KASLAU A/S Siden 10 Apr 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Anker Ernst Kreiels Ekelund Siden 10 Apr 2021Adm. dir.
Produktionsenheder
1AE Development ApS
P-nr. 1026679091
Sophie Brahes Gade 1A, 3000 Helsingør
Opførelse af bygninger (410000)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: KASLAU A/S (CVR 29531617)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver anlægsaktiviteter, knyttede, opgaver.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.