ÆRØ VAND A/S
CVR 32 09 51 86 · Marstal · Opsamling og behandling af spildevand · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ÆRØ VAND A/S har CVR-nummer 32095186. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Opsamling og behandling af spildevand (branchekode 370000). Adresse: Industrivej 6, 5960 Marstal. Stiftet: 31. marts 2009. Status: aktiv. Antal ansatte: 15. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 23.371.000 kr., bruttofortjeneste 18.048.000 kr., årets resultat 4.548.000 kr., egenkapital 260.774.000 kr., aktiver i alt 284.490.000 kr. Soliditetsgraden på 91,7 % er højere end hos 88 % af de 256 virksomheder i branchen «Opsamling og behandling af spildevand», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 4.548.000 kr. er højere end hos 70 % af de 256 virksomheder i branchen «Opsamling og behandling af spildevand», der har offentliggjort regnskab. Omsætningen steg 7 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ÆRØ VAND A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opsamling og behandling af spildevand (370000)
- Adresse
- Industrivej 6, 5960 Marstal
- Kommune
- ÆRØ
- Antal ansatte
-
15
2009 2018
- Telefon
- 63526363
- info@aeroeforsyning.dk
- Stiftet
- 31 Mar 2009
- Selskabskapital
- 10.000.000 DKK
- Formål
- forsyningsvirksomhed i forbindelse med spildevand og vand i henhold til lovgivningen herom, herunder spildevandsafledning og vandforsyningsvirksomhed i Ærø Kommune, samt sikre en spildevandsafledning og vandforsyningsvirksomhed i høj sundheds- og miljømæssig kvalitet, som tager hensyn til forsyningssikkerhed og naturen og drives på en effektiv måde der er gennemsigtig for forbrugerne
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af bestyrelsens formand i forening med et andet bestyrelsesmedlem, af bestyrelsens formand i forening med en direktør, eller af to bestyrelsesmedlemmer i forening med en direktør eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2026-05-18
- Sekundære brancher
- Vandforsyning (360000)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK32095186 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 213800X1RV6H7M5BZD92
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Industrivej 6, 5960 Marstal
📍 Hovedadresse · 🏭 4 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
19,5%
▲ 9,7 pp
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
1,7%
▲ 0,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,68
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
91,7%
▲ 2,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
112,7%
▲ 112,7 pp
Ændring ift. året før
Vækst i omsætning
6,6%
▲ 6,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
256 virksomheder i «Opsamling og behandling af spildevand»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 23.371.000 | 21.923.000 | 21.538.000 | 21.216.000 | 22.105.000 |
| Bruttoresultat | 18.048.000 | 15.815.000 | 16.414.000 | 16.689.000 | 15.568.000 |
| Resultat før skat | 4.548.000 | 2.138.000 | 2.886.000 | 3.613.000 | 3.590.000 |
| Årets resultat | 4.548.000 | 2.138.000 | 2.886.000 | 3.613.000 | 3.590.000 |
| Egenkapital | 260.774.000 | 256.226.000 | 254.087.000 | 251.201.000 | 246.523.000 |
| Aktiver i alt | 284.490.000 | 285.747.000 | 287.609.000 | 287.320.000 | 284.869.000 |
| Omsætningsaktiver | 5.669.000 | 7.089.000 | 6.751.000 | 7.782.000 | 3.964.000 |
| Kortfristet gæld | 8.344.000 | 8.206.000 | 7.554.000 | 7.458.000 | 23.713.000 |
| Gæld i alt | 23.716.000 | 29.521.000 | 33.522.000 | 36.119.000 | 38.346.000 |
| Soliditetsgrad | 91.7% | 89.7% | 88.3% | 87.4% | 86.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Ærø Forsyning A/S Siden 21 Jun 2021100% Ejer
Ledelse
8-
Poul Hansen Siden 6 Jan 2026Bestyrelsesmedlem
-
Ole Steensberg Øgelund Siden 31 Mar 2009Bestyrelsesmedlem
-
Mads Kyrsting Siden 6 Jan 2026Formand
-
Jesper Teilman Andersen Siden 31 Mar 2009Direktør
-
Knud Christian Borck Siden 6 Jan 2026Bestyrelsesmedlem
-
Kristine Skytte Glue Siden 6 Jan 2026Bestyrelsesmedlem
-
Katrine Marie Andersen Friborg Siden 6 Jan 2026Bestyrelsesmedlem
-
Joseph Sebastian Munch Siden 5 Mar 2026Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
5ÆRØ VAND A/S
P-nr. 1015198547
Industrivej 6, 5960 Marstal
Opsamling og behandling af spildevand (370000)
👥 9 ansatte
Marstal Vandforsyning
P-nr. 1015836063
Industrivej 6, 5960 Marstal
Vandforsyning (360000)
👥 3 ansatte
Ærøskøbing Renseanlæg
P-nr. 1015836128
Lerbækken 8, 5970 Ærøskøbing
Opsamling og behandling af spildevand (370000)
👥 2 ansatte
Søby Renseanlæg
P-nr. 1015836144
Skovvejen 13, 5985 Søby Ærø
Opsamling og behandling af spildevand (370000)
Marstal Renseanlæg
P-nr. 1015836160
Pilegårdene 5, 5960 Marstal
Opsamling og behandling af spildevand (370000)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Ærø Forsyning A/S (CVR 42477893)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver spildevandsafledning, ærø, vandforsyningsvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.