a.Foundry ApS
CVR 43 95 63 37 · Kongens Lyngby · Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
a.Foundry ApS har CVR-nummer 43956337. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr (branchekode 465000). Adresse: Frem 8, 2800 Kongens Lyngby. Stiftet: 30. marts 2023. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 11.571 kr., årets resultat 8.850 kr., egenkapital 92.094 kr., aktiver i alt 101.735 kr. Soliditetsgraden på 90,5 % er højere end hos 91 % af de 984 virksomheder i branchen «Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 8.850 kr. er lavere end hos 63 % af de 984 virksomheder i branchen «Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 62 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som a.Foundry ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr (465000)
- Adresse
- Frem 8, 2800 Kongens Lyngby
- Kommune
- LYNGBY-TAARBÆK
- Stiftet
- 30 Mar 2023
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- lave og sælge skrifttyper samt drive virksomhed med mulighed for investeringer, herunder at eje aktier
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-03-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43956337 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 9845001ABDF72GBBN456
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Frem 8, 2800 Kongens Lyngby
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
9,6%
▼ 11,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
10,55
▼ 5,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
90,5%
▼ 3,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-61,9%
▼ 61,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
984 virksomheder i «Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | 11.571 | 30.589 | 94.210 |
| Resultat før skat | 11.304 | 29.951 | 90.727 |
| Årets resultat | 8.850 | 23.241 | 70.003 |
| Egenkapital | 92.094 | 108.244 | 110.003 |
| Aktiver i alt | 101.735 | 115.510 | 133.463 |
| Omsætningsaktiver | 101.735 | 115.510 | 133.463 |
| Kortfristet gæld | 9.641 | 7.266 | 23.460 |
| Gæld i alt | 9.641 | 7.266 | 23.460 |
| Soliditetsgrad | 90.5% | 93.7% | 82.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Andreas Rasmussen Holding ApS Siden 30 Mar 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Andreas Rasmussen Siden 30 Mar 2023Direktør
Produktionsenheder
1a.Foundry ApS
P-nr. 1029179782
Frem 8, 2800 Kongens Lyngby
Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr (465000)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Andreas Rasmussen Holding ApS (CVR 37208175)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver skrifttyper, mulighed, lave.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.