AH INDUSTRIES HOLDING A/S
CVR 30 79 93 48 · Ribe · Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter · Aktieselskab · CVR-registret ↗
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
AH INDUSTRIES HOLDING A/S har CVR-nummer 30799348. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter (branchekode 701010). Adresse: Industrivej 4, 6760 Ribe. Stiftet: 14. august 2007. Status: ophørt 26. september 2026. Antal ansatte: 4. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): omsætning 6.181.600 kr., bruttofortjeneste 2.840.356 kr., årets resultat 23.326.508 kr., egenkapital 135.677.636 kr., aktiver i alt 138.954.107 kr. Soliditetsgraden på 97,6 % er højere end hos 79 % af de 527 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 23.326.508 kr. er højere end hos 76 % af de 527 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Omsætningen var næsten uændret fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som AH INDUSTRIES HOLDING A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter (701010)
- Adresse
- Industrivej 4, 6760 Ribe
- Kommune
- ESBJERG
- Antal ansatte
-
4
2008 2018
- Stiftet
- 14 Aug 2007
- Ophørt
- 26 Sep 2026
- Momsnr. (EU VIES)
- DK30799348 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Industrivej 4, 6760 Ribe
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
377,4%
▲ 12,0 pp
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
17,2%
▼ 2,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,62
▼ 27,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,6%
▼ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
3,3%
▲ 3,3 pp
Ændring ift. året før
Vækst i omsætning
0,0%
▲ 0,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
527 virksomheder i «Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 6.181.600 | 6.181.600 | 6.180.000 | — | — |
| Bruttoresultat | 2.840.356 | 2.794.519 | 2.526.101 | -819.621 | 3.605.342 |
| Resultat før skat | 23.555.399 | 23.111.532 | 16.833.124 | 12.065.103 | 4.402.017 |
| Årets resultat | 23.326.508 | 22.586.300 | 16.541.238 | 12.659.320 | 4.454.107 |
| Egenkapital | 135.677.636 | 112.351.128 | 89.764.828 | 73.223.590 | 60.564.270 |
| Aktiver i alt | 138.954.107 | 114.864.117 | 91.409.256 | 75.006.158 | 63.343.971 |
| Omsætningsaktiver | 4.395.059 | 56.748.776 | 47.394.034 | 46.702.119 | 49.681.055 |
| Kortfristet gæld | 2.709.918 | 1.929.512 | 1.078.495 | 1.252.977 | 2.250.110 |
| Gæld i alt | 3.276.471 | 2.512.989 | 1.644.428 | 1.782.568 | 2.779.701 |
| Soliditetsgrad | 97.6% | 97.8% | 98.2% | 97.6% | 95.6% |
| Ansatte (gns.) | 4 | 4 | 3 | 4 | 5 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: EURO STEEL 1988 ApS (CVR 12119704)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
12 Oct 2026NORMAL → OPLØSTEFTERFUSION
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver hovedsæders.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms