AJ Sten og Grus Invest ApS
CVR 37 97 49 43 · Roskilde · Grus- og sandgravning og indvinding af ler og kaolin · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
AJ Sten og Grus Invest ApS har CVR-nummer 37974943. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Grus- og sandgravning og indvinding af ler og kaolin (branchekode 081200). Adresse: Øde Hastrup Vej 48, 4000 Roskilde. Stiftet: 1. september 2016. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): egenkapital 11.041.068 kr., aktiver i alt 11.081.935 kr. Soliditetsgraden på 99,6 % er højere end hos 100 % af de 105 virksomheder i branchen «Grus- og sandgravning og indvinding af ler og kaolin», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som AJ Sten og Grus Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Grus- og sandgravning og indvinding af ler og kaolin (081200)
- Adresse
- Øde Hastrup Vej 48, 4000 Roskilde
- Kommune
- ROSKILDE
- info@roskildestenoggrus.dk
- Stiftet
- 1 Sep 2016
- Selskabskapital
- 100.000 DKK
- Formål
- eje fast ejendom samt øvrige investeringer
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-01-15
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37974943 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Øde Hastrup Vej 48, 4000 Roskilde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
9,86
▲ 3,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,6%
▲ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Sammenligning med branchen
105 virksomheder i «Grus- og sandgravning og indvinding af ler og kaolin»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | 122.879 | 246.924 | 168.908 |
| Resultat før skat | — | — | -138.501 | -37.428 | -69.340 |
| Årets resultat | — | — | -243.111 | -29.194 | -54.085 |
| Egenkapital | 11.041.068 | 11.091.783 | 11.135.010 | 2.478.121 | 2.507.315 |
| Aktiver i alt | 11.081.935 | 11.156.483 | 11.162.449 | 11.292.956 | 11.303.494 |
| Omsætningsaktiver | 402.934 | 395.482 | 319.448 | 367.955 | 296.493 |
| Kortfristet gæld | 40.867 | 64.700 | 27.439 | 6.414.835 | 5.596.179 |
| Gæld i alt | 40.867 | 64.700 | 27.439 | 8.814.835 | 8.796.179 |
| Soliditetsgrad | 99.6% | 99.4% | 99.8% | 21.9% | 22.2% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
ANDERS JENSEN STEN OG GRUS HOLDING ApS Siden 30 Nov 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Anders Christian Schuldt Jensen Siden 10 Jan 2018Direktør
Produktionsenheder
1AJ Sten og Grus Invest ApS
P-nr. 1021712511
Øde Hastrup Vej 48, 4000 Roskilde
Grus- og sandgravning og indvinding af ler og kaolin (081200)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ANDERS JENSEN STEN OG GRUS HOLDING ApS (CVR 29326975)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kaolin, sandgravning, grus.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.