Alba Beauty Nordic ApS
CVR 38 55 93 97 · Hellerup · Fremstilling af parfume, hårshampoo, tandpasta mv. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Alba Beauty Nordic ApS har CVR-nummer 38559397. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af parfume, hårshampoo, tandpasta mv. (branchekode 204200). Adresse: Strandvejen 126, 2900 Hellerup. Stiftet: 1. april 2017. Status: aktiv. Antal ansatte: 7. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 9.338.189 kr., årets resultat 3.931.642 kr., egenkapital 964.087 kr., aktiver i alt 4.059.905 kr. Soliditetsgraden på 23,7 % er lavere end hos 62 % af de 89 virksomheder i branchen «Fremstilling af parfume, hårshampoo, tandpasta mv.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 3.931.642 kr. er højere end hos 88 % af de 89 virksomheder i branchen «Fremstilling af parfume, hårshampoo, tandpasta mv.», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 21 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Alba Beauty Nordic ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af parfume, hårshampoo, tandpasta mv. (204200)
- Adresse
- Strandvejen 126, 2900 Hellerup
- Kommune
- GENTOFTE
- Antal ansatte
- 7
- Telefon
- 24202121
- info@albabeauty.dk
- Hjemmeside
- www.albabeauty.dk
- Stiftet
- 1 Apr 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- producere og forhandle kosmetikprodukter
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af: den samlede direktion
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2024-11-19
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38559397 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Strandvejen 126, 2900 Hellerup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
407,8%
▲ 211,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,24
▼ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
23,7%
▼ 12,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-22,1%
▼ 22,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
89 virksomheder i «Fremstilling af parfume, hårshampoo, tandpasta mv.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 9.338.189 | 11.878.312 | 9.198.768 | 12.845.238 | 5.565.743 |
| Resultat før skat | 5.066.028 | 6.473.685 | 3.992.037 | 3.964.285 | 1.352.000 |
| Årets resultat | 3.931.642 | 5.047.469 | 3.107.989 | 3.039.669 | 1.048.642 |
| Egenkapital | 964.087 | 2.572.359 | 4.174.890 | 3.066.901 | 1.341.632 |
| Aktiver i alt | 4.059.905 | 7.184.314 | 8.944.948 | 8.870.746 | 4.552.233 |
| Omsætningsaktiver | 3.828.694 | 7.044.974 | 8.763.230 | 8.633.896 | 4.326.804 |
| Kortfristet gæld | 3.095.818 | 4.611.955 | 4.770.058 | 5.803.845 | 3.210.601 |
| Gæld i alt | 3.095.818 | 4.611.955 | 4.770.058 | 5.803.845 | 3.210.601 |
| Soliditetsgrad | 23.7% | 35.8% | 46.7% | 34.6% | 29.5% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 3 | 3 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Pernille Damkjær Holding ApS Siden 30 Oct 2024100% Ejer
Ledelse
1-
Pernille Damkjær Hertz Siden 1 Apr 2017Direktør
Produktionsenheder
1Alba Beauty Nordic ApS
P-nr. 1022351148
Strandvejen 126, 2900 Hellerup
Fremstilling af parfume, hårshampoo, tandpasta mv. (204200)
👥 6 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | 4.018.413 DKK | 884.048 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 4.195.712 DKK | 923.054 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.386.081 DKK | 304.920 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 162.123 DKK | 35.662 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Pernille Damkjær Holding ApS (CVR 40668284)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kosmetikprodukter, hårshampoo, tandpasta.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.