ANCALU Aps
CVR 42 05 24 69 · Svendborg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ANCALU Aps har CVR-nummer 42052469. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Sankt Jørgens Vej 15, 5700 Svendborg. Stiftet: 22. januar 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -4.163 kr., årets resultat -3.247 kr., egenkapital 68.298 kr., aktiver i alt 729.721 kr. Soliditetsgraden på 9,4 % er lavere end hos 86 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -3.247 kr. er lavere end hos 67 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ANCALU Aps? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Sankt Jørgens Vej 15, 5700 Svendborg
- Kommune
- SVENDBORG
- Telefon
- 20423304
- Stiftet
- 22 Jan 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje ejerandele i andre selskaber samt andre investeringer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-01-22
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42052469 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sankt Jørgens Vej 15, 5700 Svendborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-4,8%
▲ 0,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,16
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
9,4%
▼ 1,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
20,7%
▲ 20,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -4.163 | -5.251 | -4.859 | -4.520 | -5.750 |
| Resultat før skat | -4.163 | -5.251 | 45.141 | -4.532 | -5.847 |
| Årets resultat | -3.247 | -4.096 | 46.031 | -4.532 | -5.847 |
| Egenkapital | 68.298 | 71.556 | 75.652 | 29.621 | 34.153 |
| Aktiver i alt | 729.721 | 674.123 | 679.109 | 628.078 | 627.903 |
| Omsætningsaktiver | 103.964 | 48.366 | 53.352 | 2.321 | 2.146 |
| Kortfristet gæld | 661.423 | 602.567 | 603.457 | 598.457 | 593.750 |
| Gæld i alt | 661.423 | 602.567 | 603.457 | 598.457 | 593.750 |
| Soliditetsgrad | 9.4% | 10.6% | 11.1% | 4.7% | 5.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
PAKL A/S Siden 11 Oct 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Peter Alexander Kolmos Liokouras Siden 22 Jan 2021Direktør
Produktionsenheder
1ANCALU Aps
P-nr. 1026717724
Sankt Jørgens Vej 15, 5700 Svendborg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | -4.859 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -4.532 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -5.847 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PAKL A/S (CVR 29933405)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.