Andel Holding A/S
CVR 25 78 44 13 · Svinninge · Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Andel Holding A/S har CVR-nummer 25784413. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter (branchekode 701010). Adresse: Hovedgaden 36, 4520 Svinninge. Stiftet: 11. december 2000. Status: aktiv. Antal ansatte: 763. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 1.013.789.000 kr., bruttofortjeneste 379.706.000 kr., årets resultat -1.211.132.000 kr., egenkapital 14.187.607.000 kr., aktiver i alt 33.468.486.000 kr. Soliditetsgraden på 42,4 % er lavere end hos 70 % af de 527 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -1.211.132.000 kr. er lavere end hos 100 % af de 527 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Omsætningen steg 4 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Andel Holding A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter (701010)
- Adresse
- Hovedgaden 36, 4520 Svinninge
- Kommune
- HOLBÆK
- Antal ansatte
-
763
2005 2018
- Telefon
- 70292900
- kommunikation@andel.dk
- Stiftet
- 11 Dec 2000
- Selskabskapital
- 13.000.000.000 DKK
- Formål
- direkte eller indirekte at udøve energiforsyningsvirksomhed og anden lignende virksomhed, herunder - at producere, købe, transportere, sælge, forsyne og udnytte el og andre energiformer, - producere varer og levere serviceydelser, der har tilknytning til produktion, køb, transport, salg, forsyning og udnyttelse af el og andre energiformer, - at forestå rådgivning om samt bygning og drift af anlæg, der producerer, transporterer, forsyner eller udnytter el og andre energiformer, - at udøve andre aktiviteter, som har en tilknytning til energiforsyningsvirksomhed eller tilsvarende forsyningsvirksomhed, herunder at anlægge og vedligeholde fjernvarmenet og kraftvarmeproduktionsanlæg, - at udføre energibesparelsesaktiviteter, - at etablere og drive infrastrukturvirksomhed baseret på lyslederteknik samt udvikling af og handel med bredbåndstjenester, og - at udføre anden virksomhed, som står i forbindelse med en af de ovenfor nævnte former for virksomhed. Selskabet kan deltage i fællesskaber i ind- og udland
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af bestyrelsens formand og næstformand i forening eller af formanden eller næstformanden i forening med en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2026-09-29
- Binavne
- LYNET A/S SEAS-NVE Forsyningsnet A/S SEAS-NVE Holding A/S
- Sekundære brancher
- Computerprogrammering (621000)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK25784413 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300BW2WGQ5KLXPJ93 Øverste modervirksomhed: Andel A.M.B.A.
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hovedgaden 36, 4520 Svinninge
📍 Hovedadresse · 🏭 7 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
-119,5%
▼ 96,6 pp
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
-8,5%
▼ 7,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,23
▲ 1,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
42,4%
▼ 6,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-442,8%
▼ 442,8 pp
Ændring ift. året før
Vækst i omsætning
4,1%
▲ 4,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
527 virksomheder i «Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 1.013.789.000 | 974.089.000 | 904.631.000 | 1.399.185.000 | 1.260.724.000 |
| Bruttoresultat | 379.706.000 | 314.367.000 | 193.431.000 | 265.346.000 | 269.152.000 |
| Resultat før skat | -1.506.687.000 | -421.372.000 | -332.359.000 | 955.618.000 | -545.141.000 |
| Årets resultat | -1.211.132.000 | -223.141.000 | -156.022.000 | 1.069.860.000 | -514.965.000 |
| Egenkapital | 14.187.607.000 | 15.305.993.000 | 15.796.397.000 | 16.352.391.000 | 15.557.409.000 |
| Aktiver i alt | 33.468.486.000 | 31.076.473.000 | 31.347.284.000 | 31.908.513.000 | 30.931.466.000 |
| Omsætningsaktiver | 7.804.818.000 | 5.425.405.000 | 6.119.983.000 | 6.947.053.000 | 7.533.423.000 |
| Kortfristet gæld | 3.507.388.000 | 5.935.177.000 | 12.328.536.000 | 10.473.150.000 | 9.786.919.000 |
| Gæld i alt | 19.260.879.000 | 15.734.903.000 | 15.525.796.000 | 15.536.122.000 | 15.354.057.000 |
| Soliditetsgrad | 42.4% | 49.3% | 50.4% | 51.2% | 50.3% |
| Ansatte (gns.) | 744 | 773 | 819 | 678 | 641 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Andel A.M.B.A. Siden 26 Jun 2013100% Ejer
Ledelse
4-
Ulrik Theophil Jørgensen Siden 9 Jun 2026Næstformand
-
Jesper Hjulmand Siden 26 Jun 2009Bestyrelsesmedlem
-
Jesper Hjulmand Siden 4 Feb 2002Adm. dir.
-
Lone Askjær Hass Siden 9 Jun 2026Formand
Produktionsenheder
7Andel Holding A/S
P-nr. 1003098221
Energivej 33, 4690 Haslev
Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter (701010)
👥 152 ansatte
Andel Holding A/S
P-nr. 1003170503
Hovedgaden 36, 4520 Svinninge
Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter (701010)
👥 353 ansatte
Andel Holding A/S
P-nr. 1026209273
Teknikerbyen 25, 2830 Virum
Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter (701010)
👥 195 ansatte
Andel Holding A/S
P-nr. 1026209508
Brydehusvej 32, 2750 Ballerup
Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter (701010)
👥 19 ansatte
Andel Holding A/S
P-nr. 1028342868
Brogade 19E, 4600 Køge
Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter (701010)
👥 35 ansatte
Watts A/S
P-nr. 1028949541
Jellingvej 16, 9230 Svenstrup J
Computerprogrammering (621000)
👥 8 ansatte
Andel Holding A/S
P-nr. 1032042852
Sønderstrandsvej 52, st. th, 4400 Kalundborg
Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter (701010)
Fødevarekontrol (Smiley)
5 kontrolstederAndel Holding A/S
Hovedgaden 36, 4520 Svinninge
Senest kontrolleret 31 Aug 2026
Andel Holding A/S
Teknikerbyen 25, 2830 Virum
Senest kontrolleret 21 May 2026
Andel Holding A/S
Energivej 33, 4690 Haslev
Senest kontrolleret 12 Sep 2025
Pionergården v/Andel Holding A/S
Sønderstrandsvej 52, 4400 Kalundborg
Senest kontrolleret 4 Dec 2024
Pionergården v/Andel Holding A/S
Brydehusvej 32, 2750 Ballerup
Senest kontrolleret 15 Nov 2024
Kilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Miljøregulering
3 lokation(er)Andel Holding A/S
Energivej 33, 4690 Haslev
Godkendelsespligtig (bilag 2)
K 212. Anlæg for midlertidig oplagring af ikke-farligt affald eller affald af elektrisk og elektronisk udstyr forud for nyttiggørelse eller bortskaffelse med en kapacitet for tilførsel af affald på 30 tons om dagen eller med mere end 4 containere med et samlet volumen på mindst 30 m3, bortset fra anlæg omfattet af punkt 5.5 på bilag 1 eller punkt K 211. Rekonditionering, herunder omlastning, omemballering eller sortering af ikke-farligt affald eller affald af elektrisk og elektronisk udstyr forud for nyttiggørelse eller bortskaffelse med en kapacitet for tilførsel af affald på 30 tons om dagen eller med mere end 4 containere med et samlet volumen på mindst 30 m3, bortset fra anlæg omfattet af punkt 5.1 d i bilag 1 eller punkt K 211.
Tilsyn: Faxe Kommune
Andel Holding A/S
Hovedgaden 36, 4520 Svinninge
Godkendelsespligtig (bilag 2)
K 212. Anlæg for midlertidig oplagring af ikke-farligt affald eller affald af elektrisk og elektronisk udstyr forud for nyttiggørelse eller bortskaffelse med en kapacitet for tilførsel af affald på 30 tons om dagen eller med mere end 4 containere med et samlet volumen på mindst 30 m3, bortset fra anlæg omfattet af punkt 5.5 på bilag 1 eller punkt K 211. Rekonditionering, herunder omlastning, omemballering eller sortering af ikke-farligt affald eller affald af elektrisk og elektronisk udstyr forud for nyttiggørelse eller bortskaffelse med en kapacitet for tilførsel af affald på 30 tons om dagen eller med mere end 4 containere med et samlet volumen på mindst 30 m3, bortset fra anlæg omfattet af punkt 5.1 d i bilag 1 eller punkt K 211.
Tilsyn: Holbæk Kommune
Andel Holding A/S (Andel Lumen/Nexel)
Brydehusvej 32, 2750 Ballerup
Autoværksted
Autoværksteder er anlæg og aktiviteter for service, reparation, vask og overfladebehandling og autolakering af motorkøretøjer, der er omfattet af bekendtgørelse om miljøkrav i forbindelse med etablering og drift af autoværksteder m.v.
Tilsyn: Ballerup Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 5.559.711 DKK | 1.223.134 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 962.559.831 DKK | 211.763.156 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 10.667.041.295 DKK | 2.346.749.064 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 215.372.850 DKK | 47.382.016 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 355.019.242 DKK | 78.104.224 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Andel Holding A/S (CVR 25784413)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Koncern
Fra ejerskab registreret i GLEIF (LEI)Øverste modervirksomhed
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver energibesparelsesaktiviteter, kraftvarmeproduktionsanlæg, lyslederteknik.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.