ANDERS STAMPE HOLDING ApS
CVR 30 71 76 00 · Herning · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ANDERS STAMPE HOLDING ApS har CVR-nummer 30717600. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Klokkebakken 18A, 7400 Herning. Stiftet: 11. juli 2007. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste -28.323 kr., årets resultat 3.277.511 kr., egenkapital 7.568.214 kr., aktiver i alt 16.072.463 kr. Soliditetsgraden på 47,1 % er lavere end hos 75 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 3.277.511 kr. er højere end hos 92 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ANDERS STAMPE HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Klokkebakken 18A, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Stiftet
- 11 Jul 2007
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- eje aktier/anparter i helt eller delvist ejede datterselskaber samt investering i øvrigt
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af selskabets direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-12-22
- Momsnr. (EU VIES)
- DK30717600 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Klokkebakken 18A, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
43,3%
▼ 26,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,07
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
47,1%
▲ 14,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-16,3%
▼ 16,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -28.323 | -38.910 | -11.050 | -6.550 | -6.752 |
| Resultat før skat | 3.190.328 | 3.792.097 | 547.069 | 1.661.894 | 1.198.667 |
| Årets resultat | 3.277.511 | 3.917.751 | 651.608 | 1.661.894 | 1.198.667 |
| Egenkapital | 7.568.214 | 5.590.703 | 2.972.952 | 3.321.344 | 2.559.450 |
| Aktiver i alt | 16.072.463 | 16.915.338 | 16.154.744 | 4.514.273 | 5.641.060 |
| Omsætningsaktiver | 574.070 | 1.391.945 | 631.351 | 8.088 | 10.784 |
| Kortfristet gæld | 8.031.803 | 10.058.344 | 12.654.980 | 1.192.929 | 3.081.610 |
| Gæld i alt | 8.504.249 | 11.324.635 | 13.181.792 | 1.192.929 | 3.081.610 |
| Soliditetsgrad | 47.1% | 33.1% | 18.4% | 73.6% | 45.4% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | — | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Anders Stampe Siden 11 Jul 2007100% Ejer
Ledelse
1-
Anders Stampe Siden 11 Jul 2007Direktør
Produktionsenheder
1ANDERS STAMPE HOLDING ApS
P-nr. 1013454813
Klokkebakken 18A, 7400 Herning
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 2.394.636 DKK | 526.812 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -211.227 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -201.003 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -296.667 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -52.452 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ANDERS STAMPE HOLDING ApS (CVR 30717600)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ejede, datterselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.