Andina Byg ApS
CVR 42 48 16 37 · Viborg · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Andina Byg ApS har CVR-nummer 42481637. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Finlandsvej 3, 8800 Viborg. Stiftet: 22. juni 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 4. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.825.530 kr., årets resultat 307.573 kr., egenkapital 1.155.890 kr., aktiver i alt 3.125.635 kr. Soliditetsgraden på 37,0 % er lavere end hos 51 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 307.573 kr. er højere end hos 78 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 102 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Andina Byg ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Finlandsvej 3, 8800 Viborg
- Kommune
- VIBORG
- Antal ansatte
- 4
- Telefon
- 22541400
- Andinabyg@gmail.com
- Stiftet
- 22 Jun 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- tømrer- og bygningssnedkervirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-06-22
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42481637 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Finlandsvej 3, 8800 Viborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
26,6%
▲ 22,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
5,79
▲ 3,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
37,0%
▼ 9,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
817,1%
▲ 817,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.825.530 | 905.609 | 823.642 | 731.164 | 1.013.805 |
| Resultat før skat | 395.241 | 42.840 | 88.882 | 167.874 | 446.452 |
| Årets resultat | 307.573 | 33.538 | 68.865 | 129.862 | 346.899 |
| Egenkapital | 1.155.890 | 915.817 | 882.278 | 813.414 | 683.552 |
| Aktiver i alt | 3.125.635 | 1.959.054 | 1.321.066 | 973.286 | 1.286.254 |
| Omsætningsaktiver | 3.125.635 | 1.841.126 | 1.169.033 | 787.150 | 1.066.014 |
| Kortfristet gæld | 539.698 | 682.463 | 438.787 | 157.216 | 597.974 |
| Gæld i alt | 1.969.745 | 1.043.238 | 438.787 | 157.216 | 597.974 |
| Soliditetsgrad | 37% | 46.7% | 66.8% | 83.6% | 53.1% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Andina Holding ApS Siden 3 Sep 2026100% Ejer
Ledelse
1-
Jacob Andina Siden 22 Jun 2021Direktør
Produktionsenheder
1Andina Byg ApS
P-nr. 1027279976
Finlandsvej 3, 8800 Viborg
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 4 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 62.536 DKK | 13.750 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 129.705 DKK | 28.534 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 182.160 DKK | 40.062 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 453.675 DKK | 99.792 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Andina Byg ApS (CVR 42481637)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver bygningssnedkervirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.