Ann Ravn Holding ApS
CVR 41 82 92 30 · Årslev · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Ann Ravn Holding ApS har CVR-nummer 41829230. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Græsvænget 11, 5792 Årslev. Stiftet: 6. november 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste -4.969 kr., årets resultat 562.728 kr., egenkapital 2.124.267 kr., aktiver i alt 2.170.022 kr. Soliditetsgraden på 97,9 % er højere end hos 70 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 562.728 kr. er højere end hos 75 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Ann Ravn Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Græsvænget 11, 5792 Årslev
- Kommune
- FAABORG-MIDTFYN
- Stiftet
- 6 Nov 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele og andre lignende investeringer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-11-06
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41829230 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Græsvænget 11, 5792 Årslev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
26,5%
▲ 19,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,06
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,9%
▲ 0,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
426,2%
▲ 426,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -4.969 | -3.469 | — | -3.281 | -3.750 |
| Resultat før skat | 562.728 | 106.947 | -5.672 | -5.313 | -4.403 |
| Årets resultat | 562.728 | 106.947 | -5.672 | -5.313 | -4.403 |
| Egenkapital | 2.124.267 | 1.561.539 | 24.612 | 30.284 | 35.597 |
| Aktiver i alt | 2.170.022 | 1.605.503 | 24.612 | 30.284 | 35.597 |
| Omsætningsaktiver | 2.643 | 9.612 | 4.612 | 10.284 | 15.597 |
| Kortfristet gæld | 45.755 | 43.964 | — | — | — |
| Gæld i alt | 45.755 | 43.964 | 24.612 | 30.284 | 35.597 |
| Soliditetsgrad | 97.9% | 97.3% | 100% | 100% | 100% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Ann Ravn Hansen Siden 6 Nov 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Ann Ravn Hansen Siden 6 Nov 2020Direktør
Produktionsenheder
1Ann Ravn Holding ApS
P-nr. 1026448294
Græsvænget 11, 5792 Årslev
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -38.964 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -5.672 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -5.313 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -653 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Ann Ravn Holding ApS (CVR 41829230)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver lignende.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.