ANTURA A/S
CVR 34 71 58 74 · København V · Computerprogrammering · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ANTURA A/S har CVR-nummer 34715874. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Computerprogrammering (branchekode 621000). Adresse: Rådhuspladsen 16, 1550 København V. Stiftet: 3. oktober 2012. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.099.468 kr., årets resultat 856.782 kr., egenkapital 4.770.054 kr., aktiver i alt 6.837.074 kr. Soliditetsgraden på 69,8 % er højere end hos 65 % af de 4.771 virksomheder i branchen «Computerprogrammering», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 856.782 kr. er højere end hos 89 % af de 4.771 virksomheder i branchen «Computerprogrammering», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 11 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ANTURA A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Computerprogrammering (621000)
- Adresse
- Rådhuspladsen 16, 1550 København V
- Kommune
- KØBENHAVN
- Stiftet
- 3 Oct 2012
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- udvikling, salg og installation af software, konsulentvirksomhed og uddannelse indenfor IT, projektledelse, handel med værdipapirer samt eje fast ejendom
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse eller af direktøren.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2012-10-03
- Momsnr. (EU VIES)
- DK34715874 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Rådhuspladsen 16, 1550 København V
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
18,0%
▼ 6,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,30
▲ 0,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
69,8%
▲ 8,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-11,1%
▼ 11,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
4771 virksomheder i «Computerprogrammering»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.099.468 | 1.231.028 | 918.360 | 1.299.563 | 993.492 |
| Resultat før skat | 1.099.134 | 1.235.579 | 916.225 | 1.288.945 | 987.331 |
| Årets resultat | 856.782 | 963.417 | 714.133 | 1.005.101 | 769.619 |
| Egenkapital | 4.770.054 | 3.913.272 | 2.949.855 | 2.235.722 | 4.230.621 |
| Aktiver i alt | 6.837.074 | 6.333.216 | 5.540.333 | 6.267.954 | 7.149.693 |
| Omsætningsaktiver | 6.823.734 | 6.319.876 | 5.526.993 | 6.246.044 | 7.127.783 |
| Kortfristet gæld | 2.067.020 | 2.419.944 | 2.590.478 | 4.032.232 | 2.919.072 |
| Gæld i alt | 2.067.020 | 2.419.944 | 2.590.478 | 4.032.232 | 2.919.072 |
| Soliditetsgrad | 69.8% | 61.8% | 53.2% | 35.7% | 59.2% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Antura AB Siden 3 Oct 2012100% Ejer
Ledelse
4-
Karl Mattias Andersson Siden 3 Oct 2012Bestyrelsesmedlem
-
Karl Mattias Andersson Siden 3 Oct 2012Direktør
-
Anna Fredrika Hörlin Siden 3 Oct 2012Bestyrelsesmedlem
-
Ulf Ola Gravenfors Siden 28 Mar 2018Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1ANTURA A/S
P-nr. 1017975141
Rådhuspladsen 16, 1550 København V
Computerprogrammering (621000)
Tildelte offentlige kontrakter
1-
Staten og Kommunernes Indkøbsservice A/S · 4 Dec 2025
Kilde: TED (Tenders Electronic Daily).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.237.195 DKK | 272.162 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 918.668 DKK | 202.092 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.290.275 DKK | 283.844 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 989.667 DKK | 217.712 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 976.924 DKK | 214.918 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ANTURA A/S (CVR 34715874)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver projektledelse, uddannelse, software.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.