Applaus ApS
CVR 40 62 62 47 · Aalborg · Servering af mad i restauranter og caféer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Applaus ApS har CVR-nummer 40626247. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Servering af mad i restauranter og caféer (branchekode 561110). Adresse: Ved Stranden 9, 9000 Aalborg. Stiftet: 24. juni 2019. Status: aktiv. Antal ansatte: 14. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 4.092.534 kr., årets resultat 412.229 kr., egenkapital 2.440.234 kr., aktiver i alt 3.403.106 kr. Soliditetsgraden på 71,7 % er højere end hos 89 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 412.229 kr. er højere end hos 79 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 10 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Applaus ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
- Adresse
- Ved Stranden 9, 9000 Aalborg
- Kommune
- AALBORG
- Antal ansatte
- 14
- Telefon
- 22236711
- madshylle@gmail.com
- Stiftet
- 24 Jun 2019
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- restauration og anden i forbindelse hermed stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2026-04-16
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40626247 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ved Stranden 9, 9000 Aalborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
16,9%
▲ 15,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,26
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
71,7%
▲ 0,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
1.453,2%
▲ 1.453,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
4451 virksomheder i «Servering af mad i restauranter og caféer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 4.092.534 | 3.718.954 | 3.641.834 | 3.518.672 | 3.549.524 |
| Resultat før skat | 530.195 | 69.536 | 585.575 | 919.788 | 1.169.518 |
| Årets resultat | 412.229 | 26.540 | 444.420 | 709.131 | 926.394 |
| Egenkapital | 2.440.234 | 2.028.006 | 3.501.465 | 3.057.045 | 2.347.914 |
| Aktiver i alt | 3.403.106 | 2.853.699 | 4.530.380 | 4.036.888 | 3.786.415 |
| Omsætningsaktiver | 3.138.484 | 2.524.677 | 4.136.583 | 3.560.522 | 3.267.084 |
| Kortfristet gæld | 962.872 | 825.693 | 979.643 | 917.880 | 1.364.445 |
| Gæld i alt | 962.872 | 825.693 | 979.643 | 917.880 | 1.364.445 |
| Soliditetsgrad | 71.7% | 71.1% | 77.3% | 75.7% | 62% |
| Ansatte (gns.) | 9 | 9 | 9 | 8 | 8 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Applaus Group Holding ApS Siden 8 Dec 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Mads Frølich Hyllested Siden 24 Jun 2019Direktør
Produktionsenheder
1Applaus ApS
P-nr. 1024832143
Ved Stranden 9, 9000 Aalborg
Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
👥 14 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
2 kontrolstederApplaus ApS
Ved Stranden 9A st, 9000 Aalborg
Senest kontrolleret 29 Apr 2026
Applaus ApS
Ved Stranden 9, 9000 Aalborg
Kilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | 631.713 DKK | 138.974 DKK | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Applaus Group Holding ApS (CVR 39460599)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver restauration, caféer, servering.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.