Arctic Auto ApS
CVR 43 20 61 92 · Nuussuaq · Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Arctic Auto ApS har CVR-nummer 43206192. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (branchekode 953190). Adresse: Pukuffik 4, 3905 Nuussuaq. Stiftet: 20. april 2022. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste 3.818.464 kr., årets resultat 331.480 kr., egenkapital 830.698 kr., aktiver i alt 4.191.835 kr. Soliditetsgraden på 19,8 % er lavere end hos 73 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 331.480 kr. er højere end hos 69 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 5 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Arctic Auto ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
- Adresse
- Pukuffik 4, 3905 Nuussuaq
- Kommune
- SERMERSOOQ
- vaerksted@aad.gl
- Stiftet
- 20 Apr 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- indenfor autoværksted og detailing samt anden dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2024-07-29
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43206192 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
Pukuffik 4, 3905 Nuussuaq
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
39,9%
▼ 101,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,09
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
19,8%
▲ 5,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-53,1%
▼ 53,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1939 virksomheder i «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.818.464 | 4.012.334 | 3.154.017 | 1.205.184 |
| Resultat før skat | 441.973 | 942.591 | 302.227 | — |
| Årets resultat | 331.480 | 707.378 | 379.241 | -627.401 |
| Egenkapital | 830.698 | 499.218 | -208.160 | -587.401 |
| Aktiver i alt | 4.191.835 | 3.589.088 | 2.650.892 | 1.184.852 |
| Omsætningsaktiver | 3.569.379 | 2.911.919 | 2.038.395 | 653.760 |
| Kortfristet gæld | 3.260.784 | 2.751.810 | 2.384.492 | 1.174.116 |
| Gæld i alt | 3.356.767 | 3.072.668 | 2.859.052 | 1.772.253 |
| Soliditetsgrad | 19.8% | 13.9% | -7.9% | -49.6% |
| Ansatte (gns.) | 8 | 6 | 4 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Salik Claus Bianco Jeremiassen Siden 15 Jun 202250% Ejer
-
Stephan Rosing Ingemann Siden 15 Jun 202250% Ejer
Ledelse
2-
Salik Claus Bianco Jeremiassen Siden 20 Apr 2022Direktør
-
Stephan Rosing Ingemann Siden 20 Apr 2022Direktør
Produktionsenheder
1Arctic Auto ApS
P-nr. 1028183115
Pukuffik 4, 3905 Nuussuaq
Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver detailing, autoværksted, indenfor.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.