Arentoft Invest ApS
CVR 38 59 90 46 · Odense S · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Arentoft Invest ApS har CVR-nummer 38599046. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Urtehaven 8, 5260 Odense S. Stiftet: 26. april 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -90.603 kr., årets resultat 2.130.012 kr., egenkapital 8.907.774 kr., aktiver i alt 8.961.614 kr. Soliditetsgraden på 99,4 % er højere end hos 81 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.130.012 kr. er højere end hos 89 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Arentoft Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Urtehaven 8, 5260 Odense S
- Kommune
- ODENSE
- Stiftet
- 26 Apr 2017
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele og foretage passiv kapitalanbringelse samt hermed beslægtede aktiviteter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-11-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38599046 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 1595P9DQ8XBQH7JILX68
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Urtehaven 8, 5260 Odense S
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
23,9%
▲ 1,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
55,13
▲ 15,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,4%
▲ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
38,9%
▲ 38,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -90.603 | -103.130 | -85.331 | -16.922 | -6.405 |
| Resultat før skat | 2.130.012 | 1.533.040 | 458.320 | 2.151.933 | 1.456.051 |
| Årets resultat | 2.130.012 | 1.533.040 | 458.320 | 2.151.933 | 1.456.051 |
| Egenkapital | 8.907.774 | 6.838.762 | 5.364.622 | 4.963.503 | 2.811.570 |
| Aktiver i alt | 8.961.614 | 6.893.626 | 7.411.786 | 4.971.156 | 2.819.223 |
| Omsætningsaktiver | 2.968.446 | 2.165.239 | 3.545.569 | 4.627.751 | 1.543.548 |
| Kortfristet gæld | 53.840 | 54.864 | 2.047.164 | 7.653 | 7.653 |
| Gæld i alt | 53.840 | 54.864 | 2.047.164 | 7.653 | 7.653 |
| Soliditetsgrad | 99.4% | 99.2% | 72.4% | 99.8% | 99.7% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jan Arentoft Nielsen Siden 26 Apr 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Jan Arentoft Nielsen Siden 26 Apr 2017Direktør
Produktionsenheder
1Arentoft Invest ApS
P-nr. 1022394955
Urtehaven 8, 5260 Odense S
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -42.726 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -95.604 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -23.896 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -4.696 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -11.713 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Arentoft Invest ApS (CVR 38599046)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver passiv, kapitalanbringelse, beslægtede.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.