ARMA HOLDING ApS
CVR 25 58 00 79 · Ulfborg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ARMA HOLDING ApS har CVR-nummer 25580079. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Industriarealet 8, 6990 Ulfborg. Stiftet: 23. august 2000. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -9.639 kr., årets resultat 200.635 kr., egenkapital 6.921.448 kr., aktiver i alt 6.939.448 kr. Soliditetsgraden på 99,7 % er højere end hos 85 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 200.635 kr. er højere end hos 63 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ARMA HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Industriarealet 8, 6990 Ulfborg
- Kommune
- HOLSTEBRO
- Stiftet
- 23 Aug 2000
- Selskabskapital
- 205.000 DKK
- Formål
- eje aktier og anparter i andre selskaber og derigennem udøve indflydelse samt investering i fast ejendom
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-06-08
- Momsnr. (EU VIES)
- DK25580079 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Industriarealet 8, 6990 Ulfborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,9%
▼ 3,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
360,36
▲ 315,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,7%
▲ 1,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-54,5%
▼ 54,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -9.639 | -14.202 | -7.533 | 47.080 | 60.388 |
| Resultat før skat | 227.387 | 518.956 | 546.600 | 204.983 | 804.528 |
| Årets resultat | 200.635 | 440.878 | 516.856 | 247.927 | 725.152 |
| Egenkapital | 6.921.448 | 6.820.812 | 6.479.935 | 6.063.080 | 5.905.153 |
| Aktiver i alt | 6.939.448 | 6.949.485 | 6.524.622 | 6.501.002 | 5.921.216 |
| Omsætningsaktiver | 6.486.548 | 5.742.037 | 5.334.126 | 4.428.491 | 4.348.251 |
| Kortfristet gæld | 18.000 | 128.673 | 44.687 | 437.922 | 16.063 |
| Gæld i alt | 18.000 | 128.673 | 44.687 | 437.922 | 16.063 |
| Soliditetsgrad | 99.7% | 98.1% | 99.3% | 93.3% | 99.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Arne Dupont Rasmussen Siden 23 Aug 2000100% Ejer
Ledelse
1-
Arne Dupont Rasmussen Siden 23 Aug 2000Direktør
Produktionsenheder
1ARMA HOLDING ApS
P-nr. 1007868754
Industriarealet 8, 6990 Ulfborg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 637.769 DKK | 140.294 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 439.233 DKK | 96.624 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 276.313 DKK | 60.786 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 919.746 DKK | 202.334 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 372.655 DKK | 81.972 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ARMA HOLDING ApS (CVR 25580079)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver derigennem, indflydelse.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.