ARNE ANDERSEN, VRÅ A/S
CVR 27 08 34 55 · Vrå · Opførelse af bygninger · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ARNE ANDERSEN, VRÅ A/S har CVR-nummer 27083455. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Opførelse af bygninger (branchekode 410000). Adresse: Nordre Ringvej 7, 9760 Vrå. Stiftet: 26. marts 2003. Status: aktiv. Antal ansatte: 143. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 561.372.126 kr., bruttofortjeneste 104.393.508 kr., årets resultat 26.266.523 kr., egenkapital 98.915.756 kr., aktiver i alt 223.678.799 kr. Soliditetsgraden på 44,2 % er højere end hos 63 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 26.266.523 kr. er højere end hos 98 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Omsætningen steg 6 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ARNE ANDERSEN, VRÅ A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opførelse af bygninger (410000)
- Adresse
- Nordre Ringvej 7, 9760 Vrå
- Kommune
- HJØRRING
- Antal ansatte
-
143
2003 2018
- Telefon
- 98981964
- info@arne-andersen.dk
- Stiftet
- 26 Mar 2003
- Selskabskapital
- 1.388.500 DKK
- Formål
- byggevirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den administrerende direktør sammen med 1 bestyrelsesmedlem, af den samlede bestyrelse eller af Arne Lindhardt Andersen alene.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2017-03-22
- Binavne
- ARNE ANDERSEN AALBORG A/S ARNE ANDERSEN FREDERIKSHAVN A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27083455 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 894500G52ZGNFDBHBM21
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nordre Ringvej 7, 9760 Vrå
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
4,7%
▲ 0,7 pp
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
26,6%
▼ 2,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,11
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
44,2%
▲ 4,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
25,1%
▲ 25,1 pp
Ændring ift. året før
Vækst i omsætning
6,0%
▲ 6,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2755 virksomheder i «Opførelse af bygninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 561.372.126 | 529.830.675 | 546.582.609 | 493.209.621 | 692.341.242 |
| Bruttoresultat | 104.393.508 | 102.101.078 | 101.849.369 | 125.019.997 | 153.295.400 |
| Resultat før skat | 33.791.523 | 26.963.351 | 39.423.102 | 49.651.759 | 67.515.044 |
| Årets resultat | 26.266.523 | 20.991.131 | 30.758.102 | 38.704.017 | 52.504.711 |
| Egenkapital | 98.915.756 | 72.649.233 | 80.758.102 | 88.532.059 | 97.504.711 |
| Aktiver i alt | 223.678.799 | 181.767.837 | 206.625.789 | 196.349.310 | 249.140.211 |
| Omsætningsaktiver | 218.391.265 | 177.289.667 | 202.180.774 | — | — |
| Kortfristet gæld | 103.338.909 | 95.088.174 | 103.011.132 | 91.957.900 | 121.778.765 |
| Gæld i alt | 108.433.043 | 101.263.604 | 112.002.687 | 102.817.251 | 133.745.500 |
| Soliditetsgrad | 44.2% | 40% | 39.1% | 45.1% | 39.1% |
| Ansatte (gns.) | 111 | 123 | 100 | 114 | 142 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
KIMBO HOLDING ApS Siden 20 Apr 2022100% Ejer
Ledelse
4-
Arne Lindhardt Andersen Siden 16 Sep 2020Formand
-
Gunnar Klug Siden 20 Apr 2022Bestyrelsesmedlem
-
Erik Pedersen Siden 1 Jan 2017Adm. dir.
-
Feri Andersen Siden 16 Sep 2020Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
2ARNE ANDERSEN, VRÅ A/S
P-nr. 1002904525
Nordre Ringvej 7, 9760 Vrå
Opførelse af bygninger (410000)
👥 143 ansatte
Arne Andersen Vrå A/S
P-nr. 1021581255
Gøteborgvej 14, 9200 Aalborg SV
Opførelse af bygninger (410000)
Miljøregulering
1 lokation(er)Arne Andersen A/S
Nordre Ringvej 7, 9760 Vrå
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Savværker med kapacitet for produktion af råtræ på mindre end 50.000 m3 fast masse pr. år af nåletræ eller mindre end 10.000 m3 fast masse pr. år af løvtræ eller med en samlet kapacitet for produktion af mindre end 50.000 m3 fast masse af nåle- og løvtræ pr. år. Møbelfabrikker og maskinsnedkerier. Bygningssnedkerier med et nettoproduktionsareal på mere end 200 m2.
Tilsyn: Hjørring Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Tildelte offentlige kontrakter
5-
Boligforeningen Fredensbo, afd. 12 · 29 Oct 2025
-
Bygningsstyrelsen · 26 Sep 2025
-
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Afd. 13
291.874.674 DKKBoVendia, afd. 13 · 24 Apr 2025
-
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Boligforeningen Kronjylland afd. 27, Skansegaarden Vorup
461.558.755 DKKRandersBolig · 18 Feb 2025
-
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Generationernes Karré
143.360.000 DKKNørresundby Boligselskab, afd. 82 · 16 Aug 2024
Kilde: TED (Tenders Electronic Daily).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: KIMBO HOLDING ApS (CVR 20342978)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver byggevirksomhed, opførelse, bygninger.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.