A/S NORTVIG HORSENS
CVR 31 58 80 22 · Horsens · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
A/S NORTVIG HORSENS har CVR-nummer 31588022. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Fuglevangsvej 47, 1., 8700 Horsens. Stiftet: 1. juli 2008. Status: aktiv. Antal ansatte: 47. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 40.998.119 kr., årets resultat 14.117.796 kr., egenkapital 18.026.363 kr., aktiver i alt 28.631.709 kr. Soliditetsgraden på 63,0 % er højere end hos 79 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 14.117.796 kr. er højere end hos 100 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 24 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som A/S NORTVIG HORSENS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Fuglevangsvej 47, 1., 8700 Horsens
- Kommune
- HORSENS
- Antal ansatte
-
47
2008 2018
- Telefon
- 23495103
- tn@nortvig-as.dk
- Stiftet
- 1 Jul 2008
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- tømrer- og snedkervirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2013-10-08
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31588022 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Fuglevangsvej 47, 1., 8700 Horsens
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
78,3%
▼ 12,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,84
▲ 1,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
63,0%
▼ 1,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
26,8%
▲ 26,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 40.998.119 | 33.189.812 | 19.862.693 | 19.607.690 | 21.240.877 |
| Resultat før skat | 18.150.701 | 14.329.240 | 5.197.017 | 2.595.569 | 2.572.889 |
| Årets resultat | 14.117.796 | 11.133.916 | 4.038.417 | 2.042.024 | 1.957.732 |
| Egenkapital | 18.026.363 | 12.308.566 | 9.174.651 | 6.636.235 | 5.794.210 |
| Aktiver i alt | 28.631.709 | 19.230.294 | 14.838.898 | 14.284.868 | 17.792.109 |
| Omsætningsaktiver | 27.480.394 | 18.377.331 | 14.034.205 | 12.266.680 | 15.746.591 |
| Kortfristet gæld | 5.683.275 | 4.996.805 | 3.642.351 | 5.684.803 | 9.102.424 |
| Gæld i alt | 5.683.275 | 5.081.194 | 3.789.387 | 5.888.737 | 9.361.482 |
| Soliditetsgrad | 63% | 64% | 61.8% | 46.5% | 32.6% |
| Ansatte (gns.) | 49 | 40 | 32 | 39 | 44 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Thomas Nortvig ApS Siden 6 Mar 202450% Ejer
-
Dalland Braae Holding ApS Siden 6 Mar 202450% Ejer
Ledelse
4-
Thomas Nortvig Siden 1 Jul 2008Bestyrelsesmedlem
-
Thomas Nortvig Siden 17 Mar 2021Adm. dir.
-
Kasper Lægdsmand Lauritsen Siden 1 Mar 2024Formand
-
Marcus Dalland Braae Siden 1 Mar 2024Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1A/S NORTVIG HORSENS
P-nr. 1014550700
Fuglevangsvej 47, 1., 8700 Horsens
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 46 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)A/S Nortvig Horsens
Fuglevangsvej 47, 1, 8700 Horsens
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Savværker med kapacitet for produktion af råtræ på mindre end 50.000 m3 fast masse pr. år af nåletræ eller mindre end 10.000 m3 fast masse pr. år af løvtræ eller med en samlet kapacitet for produktion af mindre end 50.000 m3 fast masse af nåle- og løvtræ pr. år. Møbelfabrikker og maskinsnedkerier. Bygningssnedkerier med et nettoproduktionsareal på mere end 200 m2.
Tilsyn: Horsens Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Thomas Nortvig ApS (CVR 31587573)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver snedkervirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.