A/S STACO
CVR 14 67 10 13 · Svendborg · Investering for egen regning · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
A/S STACO har CVR-nummer 14671013. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Investering for egen regning (branchekode 649910). Adresse: Rantzausmindevej 121, 5700 Svendborg. Stiftet: 31. marts 1942. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -49.051 kr., årets resultat 1.459.176 kr., egenkapital 13.200.587 kr., aktiver i alt 13.450.585 kr. Soliditetsgraden på 98,1 % er højere end hos 69 % af de 8.755 virksomheder i branchen «Investering for egen regning», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.459.176 kr. er højere end hos 83 % af de 8.755 virksomheder i branchen «Investering for egen regning», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som A/S STACO? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Investering for egen regning (649910)
- Adresse
- Rantzausmindevej 121, 5700 Svendborg
- Kommune
- SVENDBORG
- Telefon
- 20294172
- fd@fdrud.dk
- Stiftet
- 31 Mar 1942
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- handel og fabrikation
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af bestyrelsens formand i forening med et andet medlem af bestyrelsen eller med en direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 1999-03-01
- Binavne
- DANSK OILSINK A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK14671013 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 54930080OMAEMNQY2E91
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Rantzausmindevej 121, 5700 Svendborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
11,1%
▲ 9,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,10
▼ 17,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
98,1%
▼ 1,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
843,5%
▲ 843,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
8755 virksomheder i «Investering for egen regning»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -49.051 | -38.722 | -46.211 | -42.408 | -41.805 |
| Resultat før skat | 1.868.545 | 196.073 | 786.813 | -1.225.833 | 4.358.562 |
| Årets resultat | 1.459.176 | 154.650 | 613.735 | -974.355 | 3.396.700 |
| Egenkapital | 13.200.587 | 12.041.411 | 12.186.761 | 11.873.026 | 13.147.381 |
| Aktiver i alt | 13.450.585 | 12.071.286 | 12.216.636 | 11.930.525 | 13.584.229 |
| Omsætningsaktiver | 524.856 | 577.262 | 1.650.260 | 1.708.831 | 1.188.986 |
| Kortfristet gæld | 249.998 | 29.875 | 29.875 | 57.499 | 436.848 |
| Gæld i alt | 249.998 | 29.875 | 29.875 | 57.499 | 436.848 |
| Soliditetsgrad | 98.1% | 99.8% | 99.8% | 99.5% | 96.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
5-
Jakob Nexø Drud Siden 31 Aug 198915% Ejer
-
Maya Stolbjerg Drud Salonin Siden 31 Aug 198915% Ejer
-
Karl Erik Drud Siden 1 Apr 198520% Ejer
-
Morten Tulsiani Drud Siden 31 Aug 198915% Ejer
-
Michael Stolbjerg Drud Siden 31 Aug 198915% Ejer
Ledelse
5-
Flemming Drud Siden 4 May 2023Direktør
-
Jakob Nexø Drud Siden 4 May 2023Formand
-
Maya Stolbjerg Drud Salonin Siden 27 May 2004Bestyrelsesmedlem
-
Morten Tulsiani Drud Siden 1 May 2002Bestyrelsesmedlem
-
Michael Stolbjerg Drud Siden 16 May 2007Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1A/S STACO
P-nr. 1010862252
Rantzausmindevej 121, 5700 Svendborg
Investering for egen regning (649910)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 152.622 DKK | 15.934 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 88.622 DKK | 10.209 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 139.278 DKK | 12.948 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 4.372.123 DKK | 870.934 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 1.538.180 DKK | 333.146 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: A/S STACO (CVR 14671013)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver fabrikation, regning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.