ATELIER VINTHER ApS
CVR 31 86 47 12 · Svendborg · Fremstilling af yderbeklædning · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ATELIER VINTHER ApS har CVR-nummer 31864712. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af yderbeklædning (branchekode 142100). Adresse: Troense Strandvej 28, 5700 Svendborg. Stiftet: 28. april 2014. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 42.841 kr., årets resultat 32.144 kr., egenkapital 334.397 kr., aktiver i alt 396.299 kr. Soliditetsgraden på 84,4 % er højere end hos 93 % af de 140 virksomheder i branchen «Fremstilling af yderbeklædning», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 32.144 kr. er højere end hos 65 % af de 140 virksomheder i branchen «Fremstilling af yderbeklædning», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 73 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ATELIER VINTHER ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af yderbeklædning (142100)
- Adresse
- Troense Strandvej 28, 5700 Svendborg
- Kommune
- SVENDBORG
- Stiftet
- 28 Apr 2014
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- produktion af og handel med tøj og tilbehør
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-08-15
- Binavne
- LouLou-Clothing ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31864712 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Troense Strandvej 28, 5700 Svendborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
9,6%
▼ 28,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
6,40
▲ 2,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
84,4%
▲ 8,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-74,2%
▼ 74,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
140 virksomheder i «Fremstilling af yderbeklædning»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 42.841 | 161.559 | 32.897 | 43.586 | 44.727 |
| Resultat før skat | 41.692 | 160.239 | 32.903 | 43.127 | 46.481 |
| Årets resultat | 32.144 | 124.533 | 25.503 | 33.159 | 36.655 |
| Egenkapital | 334.397 | 329.252 | 231.719 | 206.215 | 173.057 |
| Aktiver i alt | 396.299 | 435.445 | 276.577 | 222.236 | 203.746 |
| Omsætningsaktiver | 396.299 | 435.445 | 276.577 | 222.236 | 203.746 |
| Kortfristet gæld | 61.902 | 106.194 | 44.858 | 16.021 | 30.689 |
| Gæld i alt | 61.902 | 106.194 | 44.858 | 16.021 | 30.689 |
| Soliditetsgrad | 84.4% | 75.6% | 83.8% | 92.8% | 84.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Tina Vinther Otterstad Siden 28 Apr 2014100% Ejer
Ledelse
1-
Tina Vinther Otterstad Siden 28 Apr 2014Direktør
Produktionsenheder
1ATELIER VINTHER ApS
P-nr. 1019357127
Troense Strandvej 28, 5700 Svendborg
Fremstilling af yderbeklædning (142100)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 162.301 DKK | 35.706 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 12.687 DKK | 2.772 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -12.163 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ATELIER VINTHER ApS (CVR 31864712)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver yderbeklædning, tilbehør, tøj.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.