AUTOHUSET FARUM APS
CVR 39 22 47 20 · Farum · Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
AUTOHUSET FARUM APS har CVR-nummer 39224720. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (branchekode 953190). Adresse: Gammelgårdsvej 86, 3520 Farum. Stiftet: 8. januar 2018. Status: aktiv. Antal ansatte: 8. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 4.245.593 kr., årets resultat 312.951 kr., egenkapital 2.276.417 kr., aktiver i alt 3.333.283 kr. Soliditetsgraden på 68,3 % er højere end hos 79 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 312.951 kr. er højere end hos 68 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 3 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som AUTOHUSET FARUM APS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
- Adresse
- Gammelgårdsvej 86, 3520 Farum
- Kommune
- FURESØ
- Antal ansatte
- 8
- Telefon
- 34100062
- SSIN@AUTOHUSETFARUM.DK
- Hjemmeside
- WWW.AUTOHUSETFARUM.DK
- Stiftet
- 8 Jan 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- SELSKABETS PRIMÆRE FORMÅL ER AT FINDE MEST MULIGE KUNDER TIL DÆKOPBEVARING SAMT HJULESKIFT, HERUNDER SALG AF NYE DÆK OG MEST GÆNGSE RESERVEDELE TIL BILER. VIRKSOMHEDENS SEKUNDAIRE FORMÅL ER AT STÅ FOR AUTOREPARATIONER
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2025-06-11
- Sekundære brancher
- Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter (622000)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39224720 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 636700NT2SQNYJUEQT56
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Gammelgårdsvej 86, 3520 Farum
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.autohusetfarum.dk Hjemmeside https://autohusetfarum.dk/
- https://www.facebook.com/autohusetfarum/?locale=da_DK Sociale medier
- https://www.instagram.com/autohusetfarum/ Sociale medier
- https://www.tiktok.com/@autohusetfarum Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (19. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
13,7%
▲ 1,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,08
▲ 0,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
68,3%
▲ 8,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
29,7%
▲ 29,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1939 virksomheder i «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 4.245.593 | 4.386.780 | 4.782.812 | 1.937.267 | 2.621.743 |
| Resultat før skat | 417.741 | 340.417 | 1.304.549 | 346.452 | 1.252.354 |
| Årets resultat | 312.951 | 241.347 | 1.010.342 | 250.355 | 1.111.296 |
| Egenkapital | 2.276.417 | 1.963.466 | 1.844.119 | 951.577 | 815.622 |
| Aktiver i alt | 3.333.283 | 3.296.944 | 3.616.806 | 1.926.006 | 1.634.773 |
| Omsætningsaktiver | 3.251.404 | 3.141.843 | 3.368.378 | 1.733.429 | 1.366.114 |
| Kortfristet gæld | 1.056.866 | 1.324.238 | 1.761.527 | 963.018 | 804.692 |
| Gæld i alt | 1.056.866 | 1.324.238 | 1.761.527 | 963.018 | 804.692 |
| Soliditetsgrad | 68.3% | 59.6% | 51% | 49.4% | 49.9% |
| Ansatte (gns.) | 11 | 10 | 10 | 5 | 4 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Sarbjit Singh Siden 8 Jan 201850% Ejer
-
Michael Lal Singh Siden 8 Jan 201850% Ejer
Ledelse
2-
Sarbjit Singh Siden 8 Jan 2018Adm. dir.
-
Michael Lal Singh Siden 8 Jan 2018Direktør
Produktionsenheder
1AUTOHUSET FARUM APS
P-nr. 1023221663
Gammelgårdsvej 86, 3520 Farum
Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
👥 8 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Autohuset Farum ApS
Gammelgårdsvej 86, 3520 Farum
Autoværksted
Autoværksteder er anlæg og aktiviteter for service, reparation, vask og overfladebehandling og autolakering af motorkøretøjer, der er omfattet af bekendtgørelse om miljøkrav i forbindelse med etablering og drift af autoværksteder m.v.
Tilsyn: Furesø Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 367.716 DKK | 80.894 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.322.709 DKK | 290.994 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 430.667 DKK | 94.732 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 575.697 DKK | 126.632 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -690.061 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: AUTOHUSET FARUM APS (CVR 39224720)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver hjuleskift, sekundaire, gængse.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.