AUTOMALEREN HJØRRING A/S
CVR 26 66 48 37 · Hjørring · Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
AUTOMALEREN HJØRRING A/S har CVR-nummer 26664837. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling (branchekode 953120). Adresse: Albert Ginges Vej 2A, 9800 Hjørring. Stiftet: 25. juni 2002. Status: aktiv. Antal ansatte: 9. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.405.994 kr., årets resultat -153.354 kr., egenkapital 359.270 kr., aktiver i alt 2.055.486 kr. Soliditetsgraden på 17,5 % er lavere end hos 76 % af de 354 virksomheder i branchen «Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -153.354 kr. er lavere end hos 88 % af de 354 virksomheder i branchen «Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 23 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som AUTOMALEREN HJØRRING A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling (953120)
- Adresse
- Albert Ginges Vej 2A, 9800 Hjørring
- Kommune
- HJØRRING
- Antal ansatte
-
9
2002 2018
- Telefon
- 98925533
- Stiftet
- 25 Jun 2002
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- håndværk, produktion, handel og investering og andet dermed i forbindelse bestående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af enten en direktør i forening med bestyrelsens formand eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2011-04-11
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26664837 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Albert Ginges Vej 2A, 9800 Hjørring
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-42,7%
▼ 97,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,19
▼ 0,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
17,5%
▼ 23,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-124,2%
▼ 124,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
354 virksomheder i «Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.405.994 | 3.137.733 | 2.247.473 | 1.540.004 | 2.525.094 |
| Resultat før skat | -192.747 | 834.317 | 155.999 | 442.036 | 1.022.980 |
| Årets resultat | -153.354 | 633.476 | 121.606 | 344.538 | 797.560 |
| Egenkapital | 359.270 | 1.152.624 | 754.148 | 1.380.541 | 1.461.003 |
| Aktiver i alt | 2.055.486 | 2.824.422 | 2.449.441 | 2.301.850 | 2.539.426 |
| Omsætningsaktiver | 1.752.229 | 2.415.829 | 1.935.512 | — | 1.988.350 |
| Kortfristet gæld | 1.470.902 | 1.209.740 | 1.612.412 | 718.730 | 772.873 |
| Gæld i alt | 1.696.216 | 1.660.180 | 1.677.430 | 891.801 | 1.062.483 |
| Soliditetsgrad | 17.5% | 40.8% | 30.8% | 60% | 57.5% |
| Ansatte (gns.) | 9 | 8 | 6 | 2 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
KSH HOLDING ØSTERVRÅ ApS Siden 12 Mar 202450% Ejer
-
CLS Lakering ApS Siden 12 Mar 202450% Ejer
Ledelse
4-
Jannich Hansen Siden 31 Dec 2022Bestyrelsesmedlem
-
Ken Skovsgård Hansen Siden 8 Apr 2003Bestyrelsesmedlem
-
Ken Skovsgård Hansen Siden 18 May 2021Direktør
-
Chris Louring Sørensen Siden 31 Dec 2022Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
2AUTOMALEREN HJØRRING A/S
P-nr. 1009175829
Albert Ginges Vej 2A, 9800 Hjørring
Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling (953120)
👥 9 ansatte
AUTOMALEREN HJØRRING A/S
P-nr. 1031816730
Høngårdsvej 35, 9750 Østervrå
Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling (953120)
Miljøregulering
2 lokation(er)Automaleren Hjørring
Albert Ginges Vej 2A, 9800 Hjørring
Autoværksted
Autoværksteder er anlæg og aktiviteter for service, reparation, vask og overfladebehandling og autolakering af motorkøretøjer, der er omfattet af bekendtgørelse om miljøkrav i forbindelse med etablering og drift af autoværksteder m.v.
Tilsyn: Hjørring Kommune
Automaleren Hjørring A/S
Høngårdsvej 35, 9750 Østervrå
Godkendelsespligtig (bilag 2)
E 215. Virksomheder, der foretager vacuum- og/eller dypimprægnering af træ eller overfladebehandling af træ, når kapaciteten til forbrug af organiske opløsningsmidler overstiger 6 kg pr. time. Bortset fra virksomheder, der er omfattet af punkterne 6.7 og/eller 6.10 i bilag 1 i godkendelsesbekendtgørelsen.>
Tilsyn: Frederikshavn Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 941.361 DKK | 207.086 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 208.917 DKK | 45.958 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 381.534 DKK | 83.930 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 777.167 DKK | 170.962 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -90.097 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: AUTOMALEREN HJØRRING A/S (CVR 26664837)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver bestående, karosseri, undervognsbehandling.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.