AX IV CON ApS
CVR 36 90 00 24 · København Ø · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
AX IV CON ApS har CVR-nummer 36900024. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Østbanegade 135, 2100 København Ø. Stiftet: 21. maj 2015. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste -48.000 kr., årets resultat -12.787.000 kr., egenkapital 1.785.024.000 kr., aktiver i alt 2.692.877.000 kr. Soliditetsgraden på 66,3 % er lavere end hos 68 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -12.787.000 kr. er lavere end hos 99 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som AX IV CON ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Østbanegade 135, 2100 København Ø
- Kommune
- KØBENHAVN
- Stiftet
- 21 May 2015
- Selskabskapital
- 3.386.170 DKK
- Formål
- anlægsinvestering, finansiering, industri, handel og anden i forbindelse hermed stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af et bestyrelsesmedlem i forening med en direktør, to bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-10-14
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36900024 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Østbanegade 135, 2100 København Ø
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-0,7%
▲ 7,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,44
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
66,3%
▲ 39,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
50,5%
▲ 50,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -48.000 | -28.000 | 7.616.000 | -17.000 | -44.000 |
| Resultat før skat | -13.343.000 | -27.269.000 | -20.389.000 | -22.938.000 | 12.854.000 |
| Årets resultat | -12.787.000 | -25.836.000 | -18.784.000 | -21.088.000 | 11.647.000 |
| Egenkapital | 1.785.024.000 | 316.110.000 | 341.946.000 | 360.730.000 | 362.474.000 |
| Aktiver i alt | 2.692.877.000 | 1.161.316.000 | 1.155.721.000 | 1.122.695.000 | 1.092.951.000 |
| Omsætningsaktiver | 396.689.000 | 346.829.000 | 341.234.000 | 302.245.000 | 291.845.000 |
| Kortfristet gæld | 907.853.000 | 845.206.000 | 813.775.000 | 761.965.000 | 50.956.000 |
| Gæld i alt | 907.853.000 | 845.206.000 | 813.775.000 | 761.965.000 | 730.477.000 |
| Soliditetsgrad | 66.3% | 27.2% | 29.6% | 32.1% | 33.2% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Capnor Connery BidCo A/S Siden 30 Apr 2019100% Ejer
Ledelse
5-
Morten Marc Hübbe Siden 1 Dec 2020Formand
-
Jacob Gustav Brandt Siden 1 Jan 2023Bestyrelsesmedlem
-
Jacob Bryde Christensen Siden 1 Jan 2023Direktør
-
Erik Gunnar Bertman Siden 1 Jan 2023Direktør
-
Aditya Desaraju Siden 20 May 2025Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1AX IV CON ApS
P-nr. 1020418393
Østbanegade 135, 2100 København Ø
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Capnor Connery HoldCo A/S (CVR 39018977)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver anlægsinvestering, industri, finansiering.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.