B & J Malerfirma ApS
CVR 40 04 70 50 · Rønnede · Maleraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
B & J Malerfirma ApS har CVR-nummer 40047050. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Maleraktiviteter (branchekode 433410). Adresse: Industrikrogen 1, 4683 Rønnede. Stiftet: 25. november 2018. Status: aktiv. Antal ansatte: 19. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 13.234.342 kr., årets resultat 2.050.018 kr., egenkapital 3.137.857 kr., aktiver i alt 6.577.277 kr. Soliditetsgraden på 47,7 % er højere end hos 59 % af de 1.330 virksomheder i branchen «Maleraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.050.018 kr. er højere end hos 97 % af de 1.330 virksomheder i branchen «Maleraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 75 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som B & J Malerfirma ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Maleraktiviteter (433410)
- Adresse
- Industrikrogen 1, 4683 Rønnede
- Kommune
- FAXE
- Antal ansatte
- 19
- Telefon
- 31266292
- faktura@bjmalerfirma.dk
- Stiftet
- 25 Nov 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- handel og service
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2018-11-25
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40047050 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Industrikrogen 1, 4683 Rønnede
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: bjmalerfirma.dk Hjemmeside https://bjmalerfirma.dk
- https://instagram.com/ Sociale medier
- https://www.facebook.com/bjmalerfirma/?locale=da_DK Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (13. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
65,3%
▲ 26,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,23
▲ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
47,7%
▲ 2,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
235,3%
▲ 235,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1330 virksomheder i «Maleraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 13.234.342 | 7.574.600 | 12.249.984 | 11.454.150 | 8.157.084 |
| Resultat før skat | 2.655.512 | 797.323 | 1.994.178 | 2.139.672 | 545.289 |
| Årets resultat | 2.050.018 | 611.315 | 1.550.880 | 1.660.836 | 423.735 |
| Egenkapital | 3.137.857 | 1.587.839 | 2.476.524 | 2.425.643 | 764.808 |
| Aktiver i alt | 6.577.277 | 3.536.981 | 6.251.971 | 4.868.916 | 5.062.538 |
| Omsætningsaktiver | 6.231.205 | 3.292.849 | 5.850.445 | 4.360.568 | 4.707.070 |
| Kortfristet gæld | 2.799.184 | 1.914.400 | 3.775.447 | 2.443.273 | 4.279.358 |
| Gæld i alt | 3.388.102 | 1.914.400 | 3.775.447 | 2.443.273 | 4.279.358 |
| Soliditetsgrad | 47.7% | 44.9% | 39.6% | 49.8% | 15.1% |
| Ansatte (gns.) | 18 | 14 | 19 | 19 | 15 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
B & J Maler Holding ApS Siden 1 Dec 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Bettina Gerlach Siden 1 Dec 2018Adm. dir.
Produktionsenheder
2B & J Malerfirma ApS
P-nr. 1024160838
Industrikrogen 1, 4683 Rønnede
Maleraktiviteter (433410)
👥 6 ansatte
Sydvestvej 130
P-nr. 1031187776
Sydvestvej 130, 2600 Glostrup
Maleraktiviteter (433410)
👥 14 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: B & J Maler Holding ApS (CVR 40043616)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver maleraktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.