B. Michelsen Holding ApS
CVR 40 49 69 39 · Frederiksberg C · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
B. Michelsen Holding ApS har CVR-nummer 40496939. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Uraniavej 1, 1., 1878 Frederiksberg C. Stiftet: 30. april 2019. Status: aktiv. Antal ansatte: 0. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -21.239 kr., årets resultat 2.650.429 kr., egenkapital 4.125.060 kr., aktiver i alt 4.175.493 kr. Soliditetsgraden på 98,8 % er højere end hos 98 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.650.429 kr. er højere end hos 97 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som B. Michelsen Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Uraniavej 1, 1., 1878 Frederiksberg C
- Kommune
- FREDERIKSBERG
- mestermichelsen@gmail.com
- Stiftet
- 30 Apr 2019
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- håndværkervirksomhed og især tømrermestervirksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-08-02
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40496939 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Uraniavej 1, 1., 1878 Frederiksberg C
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
64,3%
▼ 9,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
20,72
▲ 13,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
98,8%
▼ 0,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
104,1%
▲ 104,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -21.239 | -39.231 | -17.617 | -2.357 | -42.226 |
| Resultat før skat | 2.650.253 | 1.298.810 | 354.970 | 413.477 | 294.605 |
| Årets resultat | 2.650.429 | 1.298.810 | 354.970 | 413.477 | 294.605 |
| Egenkapital | 4.125.060 | 1.759.631 | 637.822 | 663.352 | 254.875 |
| Aktiver i alt | 4.175.493 | 1.774.334 | 675.792 | 708.900 | 295.009 |
| Omsætningsaktiver | 1.045.063 | 105.701 | 95.106 | 162.421 | 164.780 |
| Kortfristet gæld | 50.433 | 14.703 | 37.970 | 45.548 | 40.134 |
| Gæld i alt | 50.433 | 14.703 | 37.970 | 45.548 | 40.134 |
| Soliditetsgrad | 98.8% | 99.2% | 94.4% | 93.6% | 86.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Benjamin Hilmand Michelsen Siden 1 May 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Benjamin Hilmand Michelsen Siden 1 May 2019Direktør
Produktionsenheder
1B. Michelsen Holding ApS
P-nr. 1024677245
Uraniavej 1, 1., 1878 Frederiksberg C
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -39.138 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -25.716 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -65.325 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -170.750 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 128.492 DKK | 28.248 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: B. Michelsen Holding ApS (CVR 40496939)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver tømrermestervirksomhed, håndværkervirksomhed, især.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.