B14 ApS
CVR 29 21 38 28 · Frederiksberg C · Grafisk design og visuel kommunikation · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
B14 ApS har CVR-nummer 29213828. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Grafisk design og visuel kommunikation (branchekode 741200). Adresse: Værnedamsvej 15, 1., 1819 Frederiksberg C. Stiftet: 19. december 2005. Status: aktiv. Antal ansatte: 9. Seneste årsrapport (1. maj 2024 – 30. april 2025): bruttofortjeneste 2.013.094 kr., årets resultat 98.868 kr., egenkapital 1.478.086 kr., aktiver i alt 2.096.557 kr. Soliditetsgraden på 70,5 % er højere end hos 70 % af de 682 virksomheder i branchen «Grafisk design og visuel kommunikation», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 98.868 kr. er højere end hos 70 % af de 682 virksomheder i branchen «Grafisk design og visuel kommunikation», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 10 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som B14 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Grafisk design og visuel kommunikation (741200)
- Adresse
- Værnedamsvej 15, 1., 1819 Frederiksberg C
- Kommune
- FREDERIKSBERG
- Antal ansatte
-
9
2006 2018
- Telefon
- 51947252
- rasmus@b14.dk
- Hjemmeside
- www.b14.dk
- Stiftet
- 19 Dec 2005
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- udøve virksomhed inden for IT- branchen , samt investering og forvaltning af selskabets midler
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør alene
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-01-20
- Binavne
- BLINKER ApS DIRTYFINEGENERALS ApS STOEJDONOR ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29213828 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Værnedamsvej 15, 1., 1819 Frederiksberg C
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
6,7%
▼ 8,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,07
▲ 0,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
70,5%
▲ 12,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-51,6%
▼ 51,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
682 virksomheder i «Grafisk design og visuel kommunikation»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.013.094 | 2.241.090 | 1.654.081 | 1.206.989 | 1.746.661 |
| Resultat før skat | 92.415 | 300.663 | 120.634 | 75.867 | 977.831 |
| Årets resultat | 98.868 | 204.380 | 59.059 | 55.494 | 773.079 |
| Egenkapital | 1.478.086 | 1.379.218 | 1.374.838 | 1.515.779 | 2.010.285 |
| Aktiver i alt | 2.096.557 | 2.364.410 | 2.185.280 | 2.129.356 | 2.810.462 |
| Omsætningsaktiver | 1.838.111 | 2.094.903 | 1.904.595 | 1.863.955 | 2.502.214 |
| Kortfristet gæld | 599.184 | 906.554 | 777.924 | 584.358 | 640.147 |
| Gæld i alt | 618.471 | 985.064 | 810.442 | 613.577 | 800.177 |
| Soliditetsgrad | 70.5% | 58.3% | 62.9% | 71.2% | 71.5% |
| Ansatte (gns.) | 10 | 10 | 9 | 8 | 9 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
MS DAHL HOLDING ApS Siden 14 Jun 201550% Ejer
-
HØYMANN HOLDING ApS Siden 14 Jun 201550% Ejer
Ledelse
2-
Martin Siersbøl Dahl Siden 19 Dec 2005Direktør
-
Rasmus Høymann Laursen Siden 19 Dec 2005Direktør
Produktionsenheder
1B14 ApS
P-nr. 1011915074
Værnedamsvej 15, 1., 1819 Frederiksberg C
Grafisk design og visuel kommunikation (741200)
👥 9 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 423.402 DKK | 93.148 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 252.968 DKK | 55.638 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 99.870 DKK | 21.956 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 922.637 DKK | 202.972 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 140.194 DKK | 30.822 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: B14 ApS (CVR 29213828)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver branchen, midler, visuel.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.