Bachsminde ApS
CVR 42 83 83 73 · Østermarie · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Bachsminde ApS har CVR-nummer 42838373. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Lyrsbyskov 2, 3751 Østermarie. Stiftet: 8. november 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste -901 kr., årets resultat 2.881 kr., egenkapital 57.099 kr., aktiver i alt 153.735 kr. Soliditetsgraden på 37,1 % er lavere end hos 78 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.881 kr. er lavere end hos 56 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Bachsminde ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Lyrsbyskov 2, 3751 Østermarie
- Kommune
- BORNHOLMS REGIONSKOMMUNE
- jd@svaneke-revision.dk
- Stiftet
- 8 Nov 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- fungere som holdingselskab
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-11-08
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42838373 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500CF108AF3D97626
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lyrsbyskov 2, 3751 Østermarie
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
5,0%
▼ 15,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,12
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
37,1%
▲ 23,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-73,8%
▼ 73,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -901 | -884 | -315 | -4 |
| Resultat før skat | 3.752 | 14.079 | 13.098 | -7.018 |
| Årets resultat | 2.881 | 10.999 | 10.238 | -7.018 |
| Egenkapital | 57.099 | 54.218 | 43.220 | 32.982 |
| Aktiver i alt | 153.735 | 399.921 | 96.080 | 32.982 |
| Omsætningsaktiver | 108.675 | 347.588 | 86.080 | 22.982 |
| Kortfristet gæld | 96.636 | 345.703 | 52.860 | — |
| Gæld i alt | 96.636 | 345.703 | 52.860 | 32.982 |
| Soliditetsgrad | 37.1% | 13.6% | 45% | 100% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Joan Gerdes Davies Siden 8 Nov 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Joan Gerdes Davies Siden 8 Nov 2021Direktør
Produktionsenheder
1Bachsminde ApS
P-nr. 1027731291
Lyrsbyskov 2, 3751 Østermarie
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 14.079 DKK | 2.837 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 6.080 DKK | 1.320 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -7.018 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Bachsminde ApS (CVR 42838373)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver fungere.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.