Ballast Holding ApS
CVR 42 40 59 22 · København K · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Ballast Holding ApS har CVR-nummer 42405922. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Store Regnegade 26C, 4. th, 1110 København K. Stiftet: 20. maj 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -10.188 kr., årets resultat 853.585 kr., egenkapital 5.457.283 kr., aktiver i alt 6.326.931 kr. Soliditetsgraden på 86,3 % er lavere end hos 53 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 853.585 kr. er højere end hos 80 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Ballast Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Store Regnegade 26C, 4. th, 1110 København K
- Kommune
- KØBENHAVN
- Stiftet
- 20 May 2021
- Selskabskapital
- 285.001 DKK
- Formål
- investeringsaktiviteter, herunder ejerskab af kapitalandele i hel eller delejede datterselskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-05-26
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42405922 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Store Regnegade 26C, 4. th, 1110 København K
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
15,6%
▲ 9,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,07
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
86,3%
▲ 41,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
208,7%
▲ 208,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -10.188 | -8.125 | -8.125 | -3.750 | — |
| Resultat før skat | 803.095 | 229.343 | 352.709 | -4.531 | 0 |
| Årets resultat | 853.585 | 276.491 | 352.709 | -4.531 | 0 |
| Egenkapital | 5.457.283 | 4.671.198 | 4.455.707 | 35.469 | 40.000 |
| Aktiver i alt | 6.326.931 | 10.477.697 | 10.206.580 | 2.161.518 | 80.672 |
| Omsætningsaktiver | 56.760 | 377.790 | 1.107.595 | 2.121.518 | 40.672 |
| Kortfristet gæld | 869.648 | 5.806.499 | 5.750.873 | 2.126.049 | 40.672 |
| Gæld i alt | 869.648 | 5.806.499 | 5.750.873 | 2.126.049 | 40.672 |
| Soliditetsgrad | 86.3% | 44.6% | 43.7% | 1.6% | 49.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Philip Oliver Steindorsson Siden 20 May 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Philip Oliver Steindorsson Siden 20 May 2021Direktør
Produktionsenheder
1Ballast Holding ApS
P-nr. 1027185076
Store Regnegade 26C, 4. th, 1110 København K
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.300.744 DKK | 286.154 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 797.936 DKK | 175.538 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -291.209 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -488.907 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Ballast Holding ApS (CVR 42405922)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver delejede, hel, investeringsaktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.