Basseralle ApS
CVR 44 85 51 78 · Holbæk · Servering af mad i restauranter og caféer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Basseralle ApS har CVR-nummer 44855178. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Servering af mad i restauranter og caféer (branchekode 561110). Adresse: Smedelundsgade 30A, 4300 Holbæk. Stiftet: 24. maj 2024. Status: aktiv. Antal ansatte: 15. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.459.707 kr., årets resultat 132.786 kr., egenkapital 184.225 kr., aktiver i alt 471.278 kr. Soliditetsgraden på 39,1 % er højere end hos 64 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 132.786 kr. er højere end hos 64 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Basseralle ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
- Adresse
- Smedelundsgade 30A, 4300 Holbæk
- Kommune
- HOLBÆK
- Antal ansatte
- 15
- Telefon
- 22424855
- bassebasseralle@gmail.com
- Stiftet
- 24 May 2024
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- restaurationsvirksomhed, herunder levering til arrangementer, samt anden virksomhed som er beslægtet hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2026-06-05
- Momsnr. (EU VIES)
- DK44855178 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Smedelundsgade 30A, 4300 Holbæk
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
72,1%
▼ 1,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,24
▼ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
39,1%
▼ 4,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
19,2%
▲ 19,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
4451 virksomheder i «Servering af mad i restauranter og caféer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Omsætning | — | — |
| Bruttoresultat | 1.459.707 | 462.283 |
| Resultat før skat | 171.398 | 142.765 |
| Årets resultat | 132.786 | 111.439 |
| Egenkapital | 184.225 | 151.439 |
| Aktiver i alt | 471.278 | 348.813 |
| Omsætningsaktiver | 355.463 | 348.813 |
| Kortfristet gæld | 287.053 | 197.374 |
| Gæld i alt | 287.053 | 197.374 |
| Soliditetsgrad | 39.1% | 43.4% |
| Ansatte (gns.) | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Basseralle-Holding ApS Siden 24 May 2024100% Ejer
Ledelse
1-
Mikkel Lausen Thomsen Siden 24 May 2024Direktør
Produktionsenheder
1Basseralle ApS
P-nr. 1030386422
Smedelundsgade 30A, 4300 Holbæk
Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
👥 16 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Basseralle-Holding ApS (CVR 44851040)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver arrangementer, restaurationsvirksomhed, caféer.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.