BATS A/S
CVR 20 32 19 38 · Gentofte · Ikke-finansielle holdingselskaber · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
BATS A/S har CVR-nummer 20321938. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Avnsøvej 2, 2820 Gentofte. Stiftet: 1. januar 1997. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -316.062 kr., årets resultat 547.012 kr., egenkapital 25.263.502 kr., aktiver i alt 26.972.066 kr. Soliditetsgraden på 93,7 % er højere end hos 57 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 547.012 kr. er højere end hos 75 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som BATS A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Avnsøvej 2, 2820 Gentofte
- Kommune
- GENTOFTE
- Stiftet
- 1 Jan 1997
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- eje aktier og anparter i datterselskaber, herunder i Dandia Industridiamanter ApS og beslægtede virksomheder i ind- og udland, samt erhvervsvirksomhed i forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2006-09-13
- Binavne
- DANDIA HOLDING A/S
- Sekundære brancher
- Fremstilling af andet maskinværktøj (284200)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK20321938 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 254900EOTM5U1A3SEM08
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Avnsøvej 2, 2820 Gentofte
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,2%
▼ 4,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
15,79
▼ 8,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
93,7%
▼ 2,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-67,8%
▼ 67,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -316.062 | -281.371 | -244.409 | -276.411 | -278.927 |
| Resultat før skat | 759.673 | 2.179.401 | 1.715.814 | -2.740.632 | 3.121.077 |
| Årets resultat | 547.012 | 1.700.731 | 1.518.938 | -1.665.437 | 2.460.477 |
| Egenkapital | 25.263.502 | 26.216.490 | 26.015.759 | 25.996.821 | 28.662.258 |
| Aktiver i alt | 26.972.066 | 27.356.517 | 26.885.098 | 26.627.288 | 29.296.833 |
| Omsætningsaktiver | 26.972.066 | 27.356.517 | 26.885.017 | 26.404.645 | 28.857.115 |
| Kortfristet gæld | 1.708.564 | 1.140.027 | 869.339 | 630.467 | 634.575 |
| Gæld i alt | 1.708.564 | 1.140.027 | 869.339 | 630.467 | 634.575 |
| Soliditetsgrad | 93.7% | 95.8% | 96.8% | 97.6% | 97.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
5-
Shmuel Rosenzweig Siden 1 Jan 199720% Ejer
-
Tal Shlomo Rosenzweig Siden 1 Jan 199720% Ejer
-
Ari Rosenzweig Siden 1 Jan 199720% Ejer
-
Shiri Rosenzweig Siden 1 Jan 199720% Ejer
-
Ben Rosenzweig Siden 1 Jan 199720% Ejer
Ledelse
4-
Shmuel Rosenzweig Siden 1 Jan 1997Bestyrelsesmedlem
-
Shmuel Rosenzweig Siden 1 Jan 1997Direktør
-
Lars Peter Behrend Siden 1 Jan 1997Bestyrelsesmedlem
-
Shiri Rosenzweig Siden 1 Jan 1997Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1BATS A/S
P-nr. 1004241179
Avnsøvej 2, 2820 Gentofte
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 964.567 DKK | 212.190 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -3.200.807 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 3.119.959 DKK | 686.378 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 1.571.307 DKK | 345.686 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: BATS A/S (CVR 20321938)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver industridiamanter, dandia, maskinværktøj.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.