BAUN'S MURERFORRETNING ApS
CVR 35 47 89 06 · Valby · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Under konkurs
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
BAUN'S MURERFORRETNING ApS har CVR-nummer 35478906. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Retortvej 58, kl. th, 2500 Valby. Stiftet: 19. september 2013. Status: under konkurs. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2023): bruttofortjeneste 261.437 kr., årets resultat 2.407 kr., egenkapital -75.147 kr., aktiver i alt 47.671 kr. Soliditetsgraden på -157,6 % er lavere end hos 96 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.407 kr. er lavere end hos 67 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 7 % fra regnskabsår 2022 til 2023. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som BAUN'S MURERFORRETNING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Retortvej 58, kl. th, 2500 Valby
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 19 Sep 2013
- Kreditstatus
- Konkurs
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- bygge- og anlægsvirksomhed
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2013-09-19
- Momsnr. (EU VIES)
- DK35478906 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Retortvej 58, kl. th, 2500 Valby
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,15
▼ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-157,6%
▼ 102,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-98,1%
▼ 98,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 261.437 | 281.086 | 196.533 | 256.003 | 171.641 |
| Resultat før skat | 2.407 | 126.163 | -224.503 | -744 | -23.885 |
| Årets resultat | 2.407 | 126.163 | -224.503 | -744 | -23.885 |
| Egenkapital | -75.147 | -77.554 | -203.717 | 20.786 | 21.530 |
| Aktiver i alt | 47.671 | 140.029 | 35.175 | 20.786 | 42.821 |
| Omsætningsaktiver | 17.871 | 100.229 | 29.175 | 8.786 | 24.821 |
| Kortfristet gæld | 122.818 | 217.583 | 238.892 | 0 | 21.291 |
| Gæld i alt | 122.818 | 217.583 | 238.892 | 0 | 21.291 |
| Soliditetsgrad | -157.6% | -55.4% | -579.2% | 100% | 50.3% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Mark Baun Siden 19 Sep 2013100% Ejer
Produktionsenheder
1BAUN'S MURERFORRETNING ApS
P-nr. 1018770039
Retortvej 58, kl. th, 2500 Valby
Murerarbejde (439100)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -224.847 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -3.203 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: BAUN'S MURERFORRETNING ApS (CVR 35478906)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver anlægsvirksomhed, bygge, murerarbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms