BEATRÆ A/S SNEDKER- OG TØMRERFIRMA
CVR 24 23 88 22 · Stenløse · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
BEATRÆ A/S SNEDKER- OG TØMRERFIRMA har CVR-nummer 24238822. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Ringbakken 5, 3660 Stenløse. Stiftet: 1. september 1999. Status: aktiv. Antal ansatte: 65. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 13.853.351 kr., årets resultat 4.024.713 kr., egenkapital 14.024.713 kr., aktiver i alt 31.108.106 kr. Soliditetsgraden på 45,1 % er højere end hos 59 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 4.024.713 kr. er højere end hos 99 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 36 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som BEATRÆ A/S SNEDKER- OG TØMRERFIRMA? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Ringbakken 5, 3660 Stenløse
- Kommune
- EGEDAL
- Antal ansatte
-
65
1999 2018
- Telefon
- 48181111
- Stiftet
- 1 Sep 1999
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- snedker- og tømrervirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse i forening, eller af 2 bestyrelsesmedlemmer i forening eller af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2026-09-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK24238822 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ringbakken 5, 3660 Stenløse
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
28,7%
▲ 4,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,85
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
45,1%
▼ 5,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
23,6%
▲ 23,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 13.853.351 | 10.150.668 | 14.920.017 | 7.157.182 | 6.000.174 |
| Resultat før skat | 5.177.638 | 4.197.100 | 8.584.754 | 1.378.423 | 796.248 |
| Årets resultat | 4.024.713 | 3.257.540 | 6.689.968 | 1.068.166 | 615.219 |
| Egenkapital | 14.024.713 | 13.257.540 | 12.189.968 | 6.068.166 | 5.615.219 |
| Aktiver i alt | 31.108.106 | 26.228.096 | 29.096.699 | 28.442.420 | 16.221.253 |
| Omsætningsaktiver | 29.908.463 | 24.510.826 | 27.090.152 | 25.572.373 | 13.201.138 |
| Kortfristet gæld | 16.161.140 | 12.267.862 | 16.179.932 | 21.650.167 | 9.868.971 |
| Gæld i alt | 16.161.140 | 12.267.862 | 16.179.932 | 22.289.992 | 10.606.034 |
| Soliditetsgrad | 45.1% | 50.5% | 41.9% | 21.3% | 34.6% |
| Ansatte (gns.) | 53 | 44 | 46 | 36 | 34 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
PALLE MADSEN HOLDING ApS Siden 18 Dec 200715% Ejer
-
THORGERSEN HOLDING ApS Siden 18 Dec 200766,67% Ejer
Ledelse
5-
Jannie Thorgersen Siden 1 Aug 2002Bestyrelsesmedlem
-
Ole Thorgersen Siden 1 Aug 2002Bestyrelsesmedlem
-
Ole Thorgersen Siden 1 Aug 2002Direktør
-
Theis Roed Stenberg Thorgersen Siden 30 Sep 2026Bestyrelsesmedlem
-
Niklas Roed Thorgersen Siden 16 Jun 2026Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1BEATRÆ A/S SNEDKER- OG TØMRERFIRMA
P-nr. 1006438042
Ringbakken 5, 3660 Stenløse
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 61 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Beatræ A/S Snedker- og tømrerfirma
Ringbakken 5, 3660 Stenløse
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Savværker med kapacitet for produktion af råtræ på mindre end 50.000 m3 fast masse pr. år af nåletræ eller mindre end 10.000 m3 fast masse pr. år af løvtræ eller med en samlet kapacitet for produktion af mindre end 50.000 m3 fast masse af nåle- og løvtræ pr. år. Møbelfabrikker og maskinsnedkerier. Bygningssnedkerier med et nettoproduktionsareal på mere end 200 m2.
Tilsyn: Egedal Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: THORGERSEN HOLDING ApS (CVR 26723221)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver snedker, tømrervirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.