BENAIR A/S
CVR 12 96 63 77 · Sønder Felding · Passagertransport med charter- og taxifly · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
BENAIR A/S har CVR-nummer 12966377. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Passagertransport med charter- og taxifly (branchekode 511020). Adresse: Fabriksvej 2, 7280 Sønder Felding. Stiftet: 1. april 1989. Status: aktiv. Antal ansatte: 8. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 4.861.538 kr., årets resultat 9.986 kr., egenkapital 2.036.660 kr., aktiver i alt 11.386.848 kr. Soliditetsgraden på 17,9 % er lavere end hos 63 % af de 68 virksomheder i branchen «Passagertransport med charter- og taxifly», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 9.986 kr. er højere end hos 52 % af de 68 virksomheder i branchen «Passagertransport med charter- og taxifly», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som BENAIR A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Passagertransport med charter- og taxifly (511020)
- Adresse
- Fabriksvej 2, 7280 Sønder Felding
- Kommune
- HERNING
- Antal ansatte
-
8
1997 2018
- administration@benair.com
- Stiftet
- 1 Apr 1989
- Selskabskapital
- 2.000.000 DKK
- Formål
- flyværksted, flyveskole samt operationel flyvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør og et medlem af bestyrelsen i forening eller to medlemmer af bestyrelsen i forening
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2003-01-31
- Binavne
- ACW A/S AIR CENTER WEST A/S BENAIR LIMITED A/S BENAVIATION LIMITED A/S H5 AIRSERVICE A/S HANGAR 5 A/S JETCOPTER A/S MIDFLY A/S TCW A/S TRAINING CENTER WEST A/S
- Sekundære brancher
- Fremstilling af civile luft- og rumfartøjer o.lign. (303100)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK12966377 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Fabriksvej 2, 7280 Sønder Felding
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,5%
▲ 333,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,26
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
17,9%
▲ 3,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
100,1%
▲ 100,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
68 virksomheder i «Passagertransport med charter- og taxifly»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 4.861.538 | -3.849.561 | 4.419.754 | 5.101.156 | 5.114.401 |
| Resultat før skat | 14.261 | -8.651.557 | 40.951 | 31.640 | 102.112 |
| Årets resultat | 9.986 | -6.750.052 | 27.146 | 18.940 | 79.109 |
| Egenkapital | 2.036.660 | 2.026.674 | 5.976.727 | 5.949.581 | 5.930.641 |
| Aktiver i alt | 11.386.848 | 13.746.759 | 17.527.435 | 17.515.889 | 18.785.699 |
| Omsætningsaktiver | 11.380.096 | 13.151.300 | 16.861.839 | 16.776.210 | 17.950.640 |
| Kortfristet gæld | 9.031.424 | 11.295.193 | 11.138.591 | 11.566.308 | 12.855.058 |
| Gæld i alt | 9.350.188 | 11.720.085 | 11.550.708 | 11.566.308 | 12.855.058 |
| Soliditetsgrad | 17.9% | 14.7% | 34.1% | 34% | 31.6% |
| Ansatte (gns.) | 8 | 8 | 8 | 9 | 11 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
JUTLANDIA HOLDING A/S Siden 30 Sep 2015100% Ejer
Ledelse
4-
Peter Bennedsen Siden 31 Mar 1999Bestyrelsesmedlem
-
Peter Bennedsen Siden 1 Apr 1989Direktør
-
Lone Bennedsen Siden 27 Jan 2020Bestyrelsesmedlem
-
Sebastian Sassine Bennedsen Siden 31 Jan 2003Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1BENAIR A/S
P-nr. 1000476149
Lufthavnsvej 4, 6900 Skjern
Passagertransport med charter- og taxifly (511020)
👥 8 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)BenAir A/S
Lufthavnsvej 18, 6900 Skjern
Godkendelsespligtig (bilag 2)
H 202. Lufthavne, flyvestationer og flyvepladser. (* jf. godkendelsesbekendtgørelsens bilag 4, punkt 30)
Tilsyn: Ringkøbing-Skjern Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: JUTLANDIA HOLDING A/S (CVR 49725019)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver flyværksted, flyveskole, flyvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.