Bender Dental Invest ApS
CVR 40 70 45 23 · Virum · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Bender Dental Invest ApS har CVR-nummer 40704523. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Kvædevej 76, 2830 Virum. Stiftet: 1. august 2019. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste -12.500 kr., årets resultat -6.075 kr., egenkapital 355.011 kr., aktiver i alt 376.336 kr. Soliditetsgraden på 94,3 % er højere end hos 59 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -6.075 kr. er lavere end hos 71 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Bender Dental Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Kvædevej 76, 2830 Virum
- Kommune
- LYNGBY-TAARBÆK
- Telefon
- 61552208
- henrik.s.bender@gmail.com
- Stiftet
- 1 Aug 2019
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele, kommanditandele mv. i andre selskaber mv
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-08-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40704523 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Kvædevej 76, 2830 Virum
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-1,7%
▲ 0,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
17,65
▼ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
94,3%
▼ 0,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
26,8%
▲ 26,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -12.500 | -15.000 | -11.725 | -14.171 | -6.250 |
| Resultat før skat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat | -6.075 | -8.296 | -11.725 | 358.304 | -16.036 |
| Egenkapital | 355.011 | 361.086 | 369.382 | 381.107 | 22.803 |
| Aktiver i alt | 376.336 | 382.411 | 388.207 | 398.832 | 1.848.359 |
| Omsætningsaktiver | 376.336 | 382.411 | 388.207 | 398.832 | 48.359 |
| Kortfristet gæld | 21.325 | 21.325 | 18.825 | 17.725 | 6.250 |
| Gæld i alt | 21.325 | 21.325 | 18.825 | 17.725 | 1.825.556 |
| Soliditetsgrad | 94.3% | 94.4% | 95.2% | 95.6% | 1.2% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Henrik Skak Bender Siden 1 Aug 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Henrik Skak Bender Siden 1 Aug 2019Adm. dir.
Produktionsenheder
1Bender Dental Invest ApS
P-nr. 1024930935
Kvædevej 76, 2830 Virum
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -8.296 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -11.725 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 7.493 DKK | 1.628 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -16.036 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -9.781 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Bender Dental Invest ApS (CVR 40704523)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kommanditandele.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.