BENDIX HOLDING AF 2013 ApS
CVR 35 39 05 88 · Aabenraa · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
BENDIX HOLDING AF 2013 ApS har CVR-nummer 35390588. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Dybkærvej 9, 6200 Aabenraa. Stiftet: 1. juli 2013. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): omsætning 0 kr., bruttofortjeneste -7.438 kr., årets resultat -208.904 kr., egenkapital 6.491.997 kr., aktiver i alt 6.634.480 kr. Soliditetsgraden på 97,9 % er højere end hos 70 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -208.904 kr. er lavere end hos 91 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som BENDIX HOLDING AF 2013 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Dybkærvej 9, 6200 Aabenraa
- Kommune
- AABENRAA
- Telefon
- 21286843
- mail@bendix-arkitekt.dk
- Hjemmeside
- www.bendix-arkitekt.dk
- Stiftet
- 1 Jul 2013
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- som holdingselskab, herunder at eje andele i Bendix Arkitektfirma ApS, samt at udøve virksomhed med investering og finansiering
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2026-04-16
- Momsnr. (EU VIES)
- DK35390588 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Dybkærvej 9, 6200 Aabenraa
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-3,2%
▼ 2,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
39,88
▲ 29,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,9%
▲ 6,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-1.045,0%
▼ 1.045,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Bruttoresultat | -7.438 | -7.463 | -7.137 | 19.239 | -5.450 |
| Resultat før skat | -163.056 | 24.325 | 1.364.205 | 2.653.559 | 1.460.013 |
| Årets resultat | -208.904 | -18.245 | 1.322.911 | 2.648.917 | 1.460.723 |
| Egenkapital | 6.491.997 | 6.835.901 | 6.971.946 | 5.763.435 | 3.227.518 |
| Aktiver i alt | 6.634.480 | 7.436.720 | 7.769.529 | 7.346.439 | 5.261.910 |
| Omsætningsaktiver | 5.682.232 | 6.113.026 | 5.065.560 | 5.554.704 | 3.178.642 |
| Kortfristet gæld | 142.483 | 600.819 | 797.583 | 1.583.004 | 2.034.392 |
| Gæld i alt | 142.483 | 600.819 | 797.583 | 1.583.004 | 2.034.392 |
| Soliditetsgrad | 97.9% | 91.9% | 89.7% | 78.5% | 61.3% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Brian Bendix Hansen Siden 1 Jul 2013100% Ejer
Ledelse
1-
Brian Bendix Hansen Siden 1 Jul 2013Direktør
Produktionsenheder
1BENDIX HOLDING AF 2013 ApS
P-nr. 1018604090
Dybkærvej 9, 6200 Aabenraa
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 32.972 DKK | 7.238 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.833.986 DKK | 403.458 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.623.594 DKK | 357.170 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.863.142 DKK | 409.882 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 1.637.571 DKK | 360.250 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: BENDIX HOLDING AF 2013 ApS (CVR 35390588)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- KOMPLEMENTARSELSKABET CORE GERMAN RESIDENTIAL II ApS København V
- Udviklingsselskabet Enghave Brygge ApS Charlottenlund
- Karuna Holding ApS København N
- ANPARTSSELSKABET AF 30/9 1994 Hvidovre
- Morthorst Invest ApS Vallensbæk Strand
- L. VESTERGAARD HOLDING ApS Holstebro
- JENS ESKILDSEN OG HUSTRU MARY ANTONIE ESKILDSENS MINDEFOND Give
- Fonden af 16. oktober 2018 Nordhavn
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver bendix, arkitektfirma, andele.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.