Benholm Invest ApS
CVR 39 59 87 87 · Hørsholm · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Benholm Invest ApS har CVR-nummer 39598787. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Slotsmarken 18, 1., 2970 Hørsholm. Stiftet: 14. maj 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -34.711 kr., årets resultat 60.597 kr., egenkapital 4.441.103 kr., aktiver i alt 4.477.575 kr. Soliditetsgraden på 99,2 % er højere end hos 79 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 60.597 kr. er højere end hos 52 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Benholm Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Slotsmarken 18, 1., 2970 Hørsholm
- Kommune
- HØRSHOLM
- Stiftet
- 14 May 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- finansiering og investering
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2024-05-10
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39598787 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Slotsmarken 18, 1., 2970 Hørsholm
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
1,4%
▼ 88,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,57
▲ 1,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,2%
▲ 19,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-98,5%
▼ 98,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -34.711 | -20.840 | -20.000 | -20.000 | -20.000 |
| Resultat før skat | 77.669 | 5.055.450 | 259.542 | -453.811 | 759.268 |
| Årets resultat | 60.597 | 3.943.268 | 202.424 | -353.953 | 592.244 |
| Egenkapital | 4.441.103 | 4.380.506 | 437.237 | 234.813 | 588.766 |
| Aktiver i alt | 4.477.575 | 5.469.949 | 10.659.675 | 9.598.824 | 10.272.028 |
| Omsætningsaktiver | 57.375 | 80.890 | 1.632.347 | 513.147 | 434.405 |
| Kortfristet gæld | 36.472 | 1.089.443 | 20.000 | 89.068 | 187.025 |
| Gæld i alt | 36.472 | 1.089.443 | 10.222.438 | 9.364.011 | 9.683.262 |
| Soliditetsgrad | 99.2% | 80.1% | 4.1% | 2.4% | 5.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
5-
Jan Michael Vorre Siden 1 Jan 202310% Ejer
-
Ingrid Cecilie Overby Siden 14 May 20185% Ejer
-
Peter Kastrup-Misir Siden 14 May 20185% Ejer
-
RENÉ RAVN NIELSEN HOLDING ApS Siden 1 Jan 202515% Ejer
-
PROCURA MANAGEMENT A/S Siden 14 May 201850% Ejer
Ledelse
5-
Jan Michael Vorre Siden 14 May 2018Bestyrelsesmedlem
-
Martin Eriksen Siden 14 May 2018Bestyrelsesmedlem
-
René Ravn Nielsen Siden 14 May 2018Bestyrelsesmedlem
-
Jan Vester Sørensen Siden 10 May 2024Direktør
-
Jan Vester Sørensen Siden 14 May 2018Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Benholm Invest ApS
P-nr. 1023650076
Slotsmarken 18, 1., 2970 Hørsholm
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PROCURA MANAGEMENT A/S (CVR 32570275)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver finansiering.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.