Bente Holding ApS
CVR 39 20 77 61 · Odense SV · Computerprogrammering · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Bente Holding ApS har CVR-nummer 39207761. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Computerprogrammering (branchekode 621000). Adresse: Østergårds Allé 23, 5250 Odense SV. Stiftet: 3. januar 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 22.633 kr., årets resultat 16.850 kr., egenkapital 9.044 kr., aktiver i alt 25.038 kr. Soliditetsgraden på 36,1 % er lavere end hos 60 % af de 4.771 virksomheder i branchen «Computerprogrammering», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 16.850 kr. er højere end hos 57 % af de 4.771 virksomheder i branchen «Computerprogrammering», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 2 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Bente Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Computerprogrammering (621000)
- Adresse
- Østergårds Allé 23, 5250 Odense SV
- Kommune
- ODENSE
- Telefon
- 60913562
- mortenfrankonline@gmail.com
- Stiftet
- 3 Jan 2018
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- Formål holdingselskab
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af den administrerende direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-06-13
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39207761 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Østergårds Allé 23, 5250 Odense SV
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
186,3%
▲ 169,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,57
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
36,1%
▼ 63,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-13,9%
▼ 13,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
4771 virksomheder i «Computerprogrammering»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | 0 | — |
| Bruttoresultat | 22.633 | 23.059 | 0 | -5.500 | -6.770 |
| Resultat før skat | 22.306 | 19.576 | 0 | -7.336 | -9.108 |
| Årets resultat | 16.850 | 19.576 | 0 | -8.711 | -10.233 |
| Egenkapital | 9.044 | 117.576 | 98.000 | 99.560 | 116.114 |
| Aktiver i alt | 25.038 | 117.576 | 98.000 | 99.560 | 116.114 |
| Omsætningsaktiver | 25.037 | 19.576 | 0 | 1.560 | 18.114 |
| Kortfristet gæld | 15.994 | — | — | 0 | 0 |
| Gæld i alt | 15.994 | 117.576 | 98.000 | 0 | 0 |
| Soliditetsgrad | 36.1% | 100% | 100% | 100% | 100% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | — | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Morten Frank Siden 3 Jan 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Frank Siden 1 Mar 2018Adm. dir.
Produktionsenheder
1Bente Holding ApS
P-nr. 1023189328
Østergårds Allé 23, 5250 Odense SV
Computerprogrammering (621000)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 19.576 DKK | 4.290 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -9.108 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 5.414 DKK | 1.188 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Bente Holding ApS (CVR 39207761)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver computerprogrammering.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.