BENTSEN VVS ApS
CVR 25 87 76 24 · Søborg · Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
BENTSEN VVS ApS har CVR-nummer 25877624. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (branchekode 432200). Adresse: Generatorvej 11, 2860 Søborg. Stiftet: 31. januar 2001. Status: aktiv. Antal ansatte: 18. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 9.748.447 kr., årets resultat 5.033.170 kr., egenkapital 7.260.113 kr., aktiver i alt 12.956.335 kr. Soliditetsgraden på 56,0 % er højere end hos 67 % af de 2.183 virksomheder i branchen «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 5.033.170 kr. er højere end hos 98 % af de 2.183 virksomheder i branchen «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 27 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som BENTSEN VVS ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (432200)
- Adresse
- Generatorvej 11, 2860 Søborg
- Kommune
- GLADSAXE
- Antal ansatte
-
18
2001 2018
- Telefon
- 44448813
- Post@bentsenvvs.dk
- Stiftet
- 31 Jan 2001
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- VVS virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-01-24
- Binavne
- BLIKFANG VVS ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK25877624 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Generatorvej 11, 2860 Søborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
69,3%
▲ 9,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,22
▲ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
56,0%
▲ 10,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
58,2%
▲ 58,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2183 virksomheder i «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 9.748.447 | 7.702.276 | 10.291.374 | 5.322.285 | 5.357.697 |
| Resultat før skat | 6.499.876 | 4.120.446 | 7.350.684 | 2.719.251 | 2.933.414 |
| Årets resultat | 5.033.170 | 3.180.551 | 5.697.352 | 2.130.995 | 2.277.982 |
| Egenkapital | 7.260.113 | 5.326.943 | 9.146.392 | 4.729.040 | 4.198.045 |
| Aktiver i alt | 12.956.335 | 11.754.114 | 14.446.726 | 8.598.052 | 7.696.401 |
| Omsætningsaktiver | 12.645.259 | 11.185.494 | 13.593.932 | 7.600.492 | 7.240.048 |
| Kortfristet gæld | 5.696.222 | 6.427.171 | 5.300.334 | 3.869.012 | 3.498.356 |
| Gæld i alt | 5.696.222 | 6.427.171 | 5.300.334 | 3.869.012 | 3.498.356 |
| Soliditetsgrad | 56% | 45.3% | 63.3% | 55% | 54.5% |
| Ansatte (gns.) | 19 | 25 | 25 | 22 | 22 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
LIB INVEST ApS Siden 25 Jan 202566,67% Ejer
-
HEFH Invest ApS Siden 25 Jan 202510% Ejer
-
RLB Invest ApS Siden 25 Jan 202510% Ejer
Ledelse
1-
Allan Bentsen Siden 31 Jan 2001Direktør
Produktionsenheder
1BENTSEN VVS ApS
P-nr. 1008257341
Generatorvej 11, 2860 Søborg
Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (432200)
👥 17 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 738.999 DKK | 162.558 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 7.435.671 DKK | 1.635.832 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 2.647.649 DKK | 582.472 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 2.995.953 DKK | 659.098 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 2.025.089 DKK | 445.500 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: BENTSEN VVS ApS (CVR 25877624)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver varme, vvs, klimaanlæg.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.