BIOFAC A/S
CVR 62 55 05 11 · Kastrup · Fremstilling af farmaceutiske råvarer · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
BIOFAC A/S har CVR-nummer 62550511. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af farmaceutiske råvarer (branchekode 211000). Adresse: Englandsvej 350, 2770 Kastrup. Stiftet: 17. november 1934. Status: aktiv. Antal ansatte: 81. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 73.647.426 kr., årets resultat -3.775.890 kr., egenkapital 10.810.382 kr., aktiver i alt 151.156.248 kr. Soliditetsgraden på 7,2 % er lavere end hos 68 % af de 26 virksomheder i branchen «Fremstilling af farmaceutiske råvarer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -3.775.890 kr. er lavere end hos 87 % af de 26 virksomheder i branchen «Fremstilling af farmaceutiske råvarer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 12 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som BIOFAC A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af farmaceutiske råvarer (211000)
- Adresse
- Englandsvej 350, 2770 Kastrup
- Kommune
- TÅRNBY
- Antal ansatte
-
81
1997 2018
- Telefon
- 70103020
- Stiftet
- 17 Nov 1934
- Selskabskapital
- 1.000.000 DKK
- Formål
- industri og handel eller dermed beslægtet virksomhed såvel i ind- som i udland
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør eller af 1 bestyrelsesmedlem.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-04-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK62550511 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 213800YI87RPZHUS2Q33
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Englandsvej 350, 2770 Kastrup
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-34,9%
▼ 37,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,99
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
7,2%
▼ 1,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-1.235,5%
▼ 1.235,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
26 virksomheder i «Fremstilling af farmaceutiske råvarer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 73.647.426 | 65.665.318 | 37.268.257 | 20.289.404 | 28.824.161 |
| Resultat før skat | -4.622.592 | 430.348 | 2.063.344 | -7.603.753 | -1.417.975 |
| Årets resultat | -3.775.890 | 332.520 | 1.609.606 | -5.952.699 | -1.135.148 |
| Egenkapital | 10.810.382 | 14.586.272 | 14.253.752 | 12.644.146 | 18.596.845 |
| Aktiver i alt | 151.156.248 | 161.331.470 | 156.735.628 | 142.566.347 | 161.491.430 |
| Omsætningsaktiver | 135.841.879 | 144.051.204 | 136.570.370 | 119.462.200 | 138.501.941 |
| Kortfristet gæld | 136.896.780 | 142.018.277 | 137.785.226 | 125.608.758 | 137.267.766 |
| Gæld i alt | 136.896.780 | 142.018.277 | 137.785.226 | 125.608.758 | 137.348.008 |
| Soliditetsgrad | 7.2% | 9% | 9.1% | 8.9% | 11.5% |
| Ansatte (gns.) | 77 | 74 | 78 | 75 | 73 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
H&P Rørvig Holding A/S Siden 1 Jul 2005100% Ejer
Ledelse
4-
Niels Ulrik Heine Siden 18 Feb 1998Bestyrelsesmedlem
-
Peter Rørvig Siden 17 Nov 1934Bestyrelsesmedlem
-
Peter Rørvig Siden 17 Nov 1934Direktør
-
Helle Rørvig Siden 30 Nov 2005Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
2BIOFAC A/S
P-nr. 1003149167
Englandsvej 350, 2770 Kastrup
Fremstilling af farmaceutiske råvarer (211000)
👥 56 ansatte
BIOFAC A/S
P-nr. 1003149179
Ejbyvej 44, 4623 Lille Skensved
Fremstilling af farmaceutiske råvarer (211000)
👥 27 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Miljøregulering
2 lokation(er)Biofac A/S
Ejbyvej 44, 4623 Lille Skensved
Godkendelsespligtig (bilag 2)
D 210 a). Virksomheder, der ved en kemisk eller biologisk proces fremstiller: a) organiske eller uorganiske kemiske stoffer, produkter og mellemprodukter (herunder enzymer til vaskemiddelindustrien), hvor fremstillingen kan give anledning til væsentlig forurening, og som ikke er omfattet af punkt 4.1 til 4.5 eller 6.4 i bilag 1. (s) angiver, at Miljøstyrelsen er godkendelsesmyndighed.
Tilsyn: Køge Kommune
Biofac A/S
Ejbyvej 44, 4623 Lille Skensved
Godkendelsespligtig (bilag 2)
D 210 a). Virksomheder, der ved en kemisk eller biologisk proces fremstiller: a) organiske eller uorganiske kemiske stoffer, produkter og mellemprodukter (herunder enzymer til vaskemiddelindustrien), hvor fremstillingen kan give anledning til væsentlig forurening, og som ikke er omfattet af punkt 4.1 til 4.5 eller 6.4 i bilag 1. (s) angiver, at Miljøstyrelsen er godkendelsesmyndighed.
Tilsyn: Miljøstyrelsen Virksomheder
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: H&P Rørvig Holding A/S (CVR 27510434)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver farmaceutiske, råvarer, ind.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.