Biomason Denmark ApS
CVR 43 07 30 01 · Ikast · Fremstilling af cement · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
Biomason Denmark ApS har CVR-nummer 43073001. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af cement (branchekode 235100). Adresse: Finsensvej 1F, 7430 Ikast. Stiftet: 15. februar 2022. Status: aktiv. Antal ansatte: 16. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -7.764.475 kr., årets resultat -13.161.886 kr., egenkapital -62.556.238 kr., aktiver i alt 23.862.954 kr. Soliditetsgraden på -262,1 % er lavere end hos 100 % af de 3 virksomheder i branchen «Fremstilling af cement», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -13.161.886 kr. er lavere end hos 100 % af de 3 virksomheder i branchen «Fremstilling af cement», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Biomason Denmark ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af cement (235100)
- Adresse
- Finsensvej 1F, 7430 Ikast
- Kommune
- IKAST-BRANDE
- Antal ansatte
- 16
- Stiftet
- 15 Feb 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- inden for handel og industri og anden i forbindelse hermed stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-02-15
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43073001 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Finsensvej 1F, 7430 Ikast
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,10
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-262,1%
▲ 73,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
38,7%
▲ 38,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
3 virksomheder i «Fremstilling af cement»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -7.764.475 | -5.530.439 | -17.699.814 | -3.427.874 |
| Resultat før skat | -17.533.580 | -21.477.760 | -23.513.505 | -4.443.087 |
| Årets resultat | -13.161.886 | -21.477.760 | -23.513.505 | -4.443.087 |
| Egenkapital | -62.556.238 | -49.394.352 | -27.916.592 | -4.403.087 |
| Aktiver i alt | 23.862.954 | 14.709.630 | 14.124.437 | 9.384.757 |
| Omsætningsaktiver | 9.036.919 | 3.948.532 | 4.358.847 | — |
| Kortfristet gæld | 86.419.192 | 64.103.982 | 42.041.029 | 13.787.844 |
| Gæld i alt | 86.419.192 | 64.103.982 | 42.041.029 | 13.787.844 |
| Soliditetsgrad | -262.1% | -335.8% | -197.6% | -46.9% |
| Ansatte (gns.) | 10 | 6 | 5 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
bioMASON Inc. Siden 15 Feb 2022100% Ejer
Ledelse
2-
Camilo Restrepo Restrepo Siden 3 Apr 2024Adm. dir.
-
Benjamin Matthew Griffin Siden 28 Jul 2025Direktør
Produktionsenheder
1Biomason Denmark ApS
P-nr. 1028017401
Finsensvej 1F, 7430 Ikast
Fremstilling af cement (235100)
👥 14 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -10.727.096 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -23.177.324 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -4.425.478 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Biomason Denmark ApS (CVR 43073001)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver cement, industri.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.