BJ-GEAR A/S
CVR 10 16 64 70 · Skanderborg · Fremstilling af lejer, tandhjul, tandhjulsudvekslinger og drivelementer · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
BJ-GEAR A/S har CVR-nummer 10166470. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af lejer, tandhjul, tandhjulsudvekslinger og drivelementer (branchekode 281500). Adresse: Niels Bohrs Vej 47, 8660 Skanderborg. Stiftet: 12. marts 1986. Status: aktiv. Antal ansatte: 110. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 193.778.590 kr., bruttofortjeneste 91.333.008 kr., årets resultat 8.397.576 kr., egenkapital 40.408.586 kr., aktiver i alt 133.953.542 kr. Soliditetsgraden på 30,2 % er lavere end hos 81 % af de 16 virksomheder i branchen «Fremstilling af lejer, tandhjul, tandhjulsudvekslinger og drivelementer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 8.397.576 kr. er højere end hos 81 % af de 16 virksomheder i branchen «Fremstilling af lejer, tandhjul, tandhjulsudvekslinger og drivelementer», der har offentliggjort regnskab. Omsætningen steg 16 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som BJ-GEAR A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af lejer, tandhjul, tandhjulsudvekslinger og drivelementer (281500)
- Adresse
- Niels Bohrs Vej 47, 8660 Skanderborg
- Kommune
- SKANDERBORG
- Antal ansatte
-
110
1997 2018
- Telefon
- 87408080
- bj@bj-gear.com
- Stiftet
- 12 Mar 1986
- Selskabskapital
- 6.500.000 DKK
- Formål
- handel og produktion og anden i forbindelse dermed stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene, af bestyrelsesformanden sammen med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2019-04-25
- Binavne
- LIND JACOBSEN & CO. A/S NG TEKNIK A/S Ny Stenderup Maskinfabrik A/S STRONG MACHINERY A/S TRABJERG A/S
- Sekundære brancher
- Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466400) Maskinforarbejdning af metal (255300)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK10166470 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Niels Bohrs Vej 47, 8660 Skanderborg
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
4,3%
▼ 0,2 pp
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
20,8%
▲ 0,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,16
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
30,2%
▼ 3,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
10,9%
▲ 10,9 pp
Ændring ift. året før
Vækst i omsætning
16,0%
▲ 16,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
16 virksomheder i «Fremstilling af lejer, tandhjul, tandhjulsudvekslinger og drivelementer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 193.778.590 | 166.995.090 | 170.971.833 | 168.071.922 | 153.594.972 |
| Bruttoresultat | 91.333.008 | 81.692.062 | 84.116.661 | 83.382.349 | 80.085.394 |
| Resultat før skat | 11.197.796 | 10.376.996 | 13.898.576 | 15.081.243 | 16.399.718 |
| Årets resultat | 8.397.576 | 7.573.234 | 10.538.670 | 11.522.630 | 12.524.233 |
| Egenkapital | 40.408.586 | 38.011.010 | 38.837.776 | 37.299.242 | 35.776.612 |
| Aktiver i alt | 133.953.542 | 114.425.197 | 118.176.712 | 122.266.616 | 104.883.625 |
| Omsætningsaktiver | 87.613.703 | 85.650.256 | 86.492.828 | 89.466.650 | 70.713.815 |
| Kortfristet gæld | 75.657.892 | 70.159.730 | 71.334.761 | 74.702.298 | 56.133.382 |
| Gæld i alt | 90.984.956 | 73.865.187 | 76.779.936 | 82.985.174 | 66.902.813 |
| Soliditetsgrad | 30.2% | 33.2% | 32.9% | 30.5% | 34.1% |
| Ansatte (gns.) | 93 | 88 | 91 | 91 | 87 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
GRAVERSGAARD INVEST A/S Siden 12 Jan 201590% Ejer
Ledelse
8-
Thomas Stern Zielke Siden 5 Apr 2011Bestyrelsesmedlem
-
Jørgen Iversen Siden 3 Dec 2014Formand
-
Martin Rambusch Siden 8 Sep 2009Bestyrelsesmedlem
-
Flemming Graversgaard Siden 3 Dec 2014Bestyrelsesmedlem
-
Flemming Graversgaard Siden 2 Jan 2002Direktør
-
Kent Karup Larsen Siden 5 Apr 2019Suppleant
-
Johnny Ellekjær Troelsen Siden 9 Apr 2008Bestyrelsesmedlem
-
Søren Karlsen Jensen Siden 14 Apr 2023Suppleant
Produktionsenheder
2BJ-Gear A/S
P-nr. 1013872135
Niels Bohrs Vej 47, 8660 Skanderborg
Fremstilling af lejer, tandhjul, tandhjulsudvekslinger og drivelementer (281500)
👥 109 ansatte
NY STENDERUP MASKINFABRIK A/S
P-nr. 1024392208
Horseballevej 13, 5672 Broby
Maskinforarbejdning af metal (255300)
Miljøregulering
2 lokation(er)BJ-Gear
Niels Bohrs Vej 47, 8660 Skanderborg
Maskinværksteder, samt mellemstore fyringsanlæg forbundet med disse maskinværksteder. (kategori 1b)
Maskinværksteder med et hertil indrettet produktionsareal på 1.000 m2 eller derover mv.
Tilsyn: Skanderborg Kommune
BJ-GEAR A/S
Horseballevej 13, 5672 Broby
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Maskinfabrikker, maskinværksteder og andre virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på mellem 100 og 1.000 m2.
Tilsyn: Faaborg-Midtfyn Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: GRAVERSGAARD INVEST A/S (CVR 36494808)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver tandhjulsudvekslinger, drivelementer, tandhjul.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.