BLUNICO A/S
CVR 75 11 98 28 · Horsens · Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
BLUNICO A/S har CVR-nummer 75119828. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf (branchekode 251100). Adresse: Fuglevangsvej 58, 8700 Horsens. Stiftet: 28. juni 1984. Status: aktiv. Antal ansatte: 41. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 31.863.569 kr., årets resultat 4.023.957 kr., egenkapital 28.744.399 kr., aktiver i alt 39.199.973 kr. Soliditetsgraden på 73,3 % er højere end hos 88 % af de 421 virksomheder i branchen «Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 4.023.957 kr. er højere end hos 85 % af de 421 virksomheder i branchen «Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 23 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som BLUNICO A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf (251100)
- Adresse
- Fuglevangsvej 58, 8700 Horsens
- Kommune
- HORSENS
- Antal ansatte
-
41
1997 2018
- Telefon
- 75623255
- Stiftet
- 28 Jun 1984
- Selskabskapital
- 2.100.000 DKK
- Formål
- fabrikation og salg
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene eller af den samlede bestyrelse
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2011-12-20
- Binavne
- B. RUSTFRIT STÅL, HORSENS A/S
- Sekundære brancher
- Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr (282200) Fremstilling af andre transportmidler i.a.n. (309900)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK75119828 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Fuglevangsvej 58, 8700 Horsens
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: blunico.dk Hjemmeside https://www.blunico.dk/
- https://www.facebook.com/Blunico.dk Sociale medier
- https://www.instagram.com/blunico_dk/ Sociale medier
- https://www.youtube.com/channel/UCna8yOJxONCpI88ziTK79ew Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (15. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
14,0%
▲ 11,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,31
▲ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
73,3%
▲ 4,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
613,6%
▲ 613,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
421 virksomheder i «Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 31.863.569 | 26.011.010 | 25.078.042 | 25.989.780 | 26.257.910 |
| Resultat før skat | 5.188.542 | 734.636 | 1.263.221 | 1.506.954 | 2.757.505 |
| Årets resultat | 4.023.957 | 563.899 | 979.166 | 1.140.464 | 2.146.208 |
| Egenkapital | 28.744.399 | 24.720.442 | 24.156.543 | 23.177.377 | 22.036.913 |
| Aktiver i alt | 39.199.973 | 35.832.168 | 37.698.606 | 39.495.806 | 36.142.009 |
| Omsætningsaktiver | 33.319.038 | 27.431.782 | 27.448.770 | 27.195.932 | 24.180.987 |
| Kortfristet gæld | 10.072.634 | 10.206.543 | 12.328.751 | 14.287.159 | 11.478.345 |
| Gæld i alt | 10.072.634 | 10.206.543 | 12.328.751 | 15.079.318 | 12.939.178 |
| Soliditetsgrad | 73.3% | 69% | 64.1% | 58.7% | 61% |
| Ansatte (gns.) | 47 | 47 | 44 | 43 | 43 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
BRU HOLDING ApS Siden 1 Apr 2004100% Ejer
Ledelse
6-
Poul Richard Ulsøe Siden 28 Jun 1984Formand
-
Claus Olsen Siden 22 Nov 2018Bestyrelsesmedlem
-
Bo Richard Ulsøe Siden 20 Oct 1997Bestyrelsesmedlem
-
Bo Richard Ulsøe Siden 3 Oct 2001Direktør
-
Bo Melgaard Rasmussen Siden 1 Apr 2025Bestyrelsesmedlem
-
Jes Vilstrup Winther Siden 1 Apr 2022Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1BLUNICO A/S
P-nr. 1002450095
Fuglevangsvej 58, 8700 Horsens
Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf (251100)
👥 41 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Miljøregulering
1 lokation(er)Blunico A/S
Fuglevangsvej 58, 8700 Horsens
Godkendelsespligtig (bilag 2)
A 205 Eksisterende virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på 1.000 m2 eller derover, som allerede har en Miljøgodkendelse, hvor retsbeskyttelsen stadig er gældende. Nye virksomheder er omfattet af Maskinværkstedsbekendtgørelsen
Tilsyn: Horsens Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: BRU HOLDING ApS (CVR 24241602)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver transportmidler, håndteringsudstyr, løfte.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.