BOCAN A/S
CVR 12 74 43 74 · Tølløse · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
BOCAN A/S har CVR-nummer 12744374. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (branchekode 711220). Adresse: Marupvej 17, 4340 Tølløse. Stiftet: 1. januar 1989. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -1.018.282 kr., årets resultat -1.029.395 kr., egenkapital 651.866 kr., aktiver i alt 2.034.274 kr. Soliditetsgraden på 32,0 % er lavere end hos 73 % af de 1.070 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -1.029.395 kr. er lavere end hos 96 % af de 1.070 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som BOCAN A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (711220)
- Adresse
- Marupvej 17, 4340 Tølløse
- Kommune
- HOLBÆK
- Stiftet
- 1 Jan 1989
- Selskabskapital
- 666.000 DKK
- Formål
- udvikling, produktion og salg af plastemballage og de ved produktionen anvendte maskiner
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af to medlemmer af bestyrelsen i forening eller af en direktør alene
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2014-01-14
- Momsnr. (EU VIES)
- DK12744374 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Marupvej 17, 4340 Tølløse
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-157,9%
▼ 174,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,47
▼ 1,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
32,0%
▼ 31,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-430,7%
▼ 430,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1070 virksomheder i «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -1.018.282 | 385.690 | 278.226 | 778.274 | 557.166 |
| Resultat før skat | -1.029.395 | 400.242 | 298.305 | 762.464 | 540.355 |
| Årets resultat | -1.029.395 | 311.252 | 232.151 | 594.274 | 421.313 |
| Egenkapital | 651.866 | 1.831.261 | 1.670.009 | 1.962.858 | 1.740.384 |
| Aktiver i alt | 2.034.274 | 2.863.954 | 2.356.222 | 3.541.196 | 3.634.444 |
| Omsætningsaktiver | 2.034.274 | 2.863.954 | 2.356.222 | 3.541.196 | 3.634.444 |
| Kortfristet gæld | 1.382.408 | 1.032.693 | 686.213 | 1.578.338 | — |
| Gæld i alt | 1.382.408 | 1.032.693 | 686.213 | 1.578.338 | 1.894.060 |
| Soliditetsgrad | 32% | 63.9% | 70.9% | 55.4% | 47.9% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
BoCan Holding ApS Siden 21 Sep 202366,67% Ejer
-
Daniel Mangrane Sastre Siden 1 Jan 201420% Ejer
-
Miguel Angel Gómez González Siden 23 Nov 20175% Ejer
Ledelse
4-
Erik Bock Siden 1 Jan 1989Bestyrelsesmedlem
-
Eva Charlotte Bock Cady Siden 8 Jan 2006Bestyrelsesmedlem
-
Eva Charlotte Bock Cady Siden 1 Jan 2018Direktør
-
Daniel Mangrané Sastre Siden 14 Jan 2014Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1BOCAN A/S
P-nr. 1000438611
Marupvej 17, 4340 Tølløse
Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (711220)
👥 1 ansatte
Patenter
3-
GB2506126
-
A plastic container with a lid
10 Apr 2013IES20120414
-
ES1036037
Kilde: EPO (Espacenet).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | 764.557 DKK | 168.190 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 541.147 DKK | 119.042 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 416.218 DKK | 91.564 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: BoCan Holding ApS (CVR 44318814)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver anvendte, produktionen, plastemballage.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.