Brandfaglig ApS
CVR 41 27 89 86 · Nærum · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Brandfaglig ApS har CVR-nummer 41278986. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder (branchekode 711210). Adresse: Colbjørnsensvej 18, 2850 Nærum. Stiftet: 3. april 2020. Status: aktiv. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 964.309 kr., årets resultat 744.309 kr., egenkapital 860.317 kr., aktiver i alt 1.405.204 kr. Soliditetsgraden på 61,2 % er højere end hos 58 % af de 2.127 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 744.309 kr. er højere end hos 81 % af de 2.127 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Brandfaglig ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder (711210)
- Adresse
- Colbjørnsensvej 18, 2850 Nærum
- Kommune
- RUDERSDAL
- Antal ansatte
- 3
- Stiftet
- 3 Apr 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- Selskabets formål at er at drive konsulentvirksomhed indenfor brandrådgivning, ingeniørrådgivning og anden hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen i forening
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-04-03
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41278986 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Colbjørnsensvej 18, 2850 Nærum
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: brandfaglig.dk Hjemmeside http://brandfaglig.dk
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (13. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
86,5%
▲ 4,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,58
▲ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
61,2%
▲ 11,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
75,0%
▲ 75,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2127 virksomheder i «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 964.309 | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 967.209 | 560.947 | 432.521 | 241.879 | 316.996 |
| Årets resultat | 744.309 | 425.257 | 334.521 | 183.754 | 242.476 |
| Egenkapital | 860.317 | 516.009 | 390.752 | 236.231 | 282.476 |
| Aktiver i alt | 1.405.204 | 1.032.661 | 753.638 | 515.799 | 577.844 |
| Omsætningsaktiver | 1.405.204 | 1.032.661 | 753.638 | 515.799 | 577.844 |
| Kortfristet gæld | 544.887 | 516.652 | 362.886 | 279.568 | 295.368 |
| Gæld i alt | 544.887 | 516.652 | 362.886 | 279.568 | 295.368 |
| Soliditetsgrad | 61.2% | 50% | 51.8% | 45.8% | 48.9% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Prahl & Nygaard Holding ApS Siden 3 Apr 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Sune Nygaard Siden 3 Apr 2020Adm. dir.
Produktionsenheder
1Brandfaglig ApS
P-nr. 1025718255
Colbjørnsensvej 18, 2850 Nærum
Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder (711210)
👥 3 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Prahl & Nygaard Holding ApS (CVR 41276479)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver brandrådgivning, ingeniørrådgivning, anlægsarbejder.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.