BULAND INVEST ApS
CVR 10 90 45 44 · Vedbæk · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
BULAND INVEST ApS har CVR-nummer 10904544. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Trørødvej 17, 2950 Vedbæk. Stiftet: 19. maj 1987. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -14.448 kr., årets resultat -371.996 kr., egenkapital 10.433.421 kr., aktiver i alt 10.446.421 kr. Soliditetsgraden på 99,9 % er højere end hos 89 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -371.996 kr. er lavere end hos 93 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som BULAND INVEST ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Trørødvej 17, 2950 Vedbæk
- Kommune
- RUDERSDAL
- Stiftet
- 19 May 1987
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- investering og formuepleje, herunder at eje aktier, anparter og andre værdipapirer samt i øvrigt al dertil knyttet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2008-05-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK10904544 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 5493006OJFC3XKP82H21 Øverste modervirksomhed: LANGANES ApS
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Trørødvej 17, 2950 Vedbæk
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-3,6%
▲ 3,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
803,57
▲ 645,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,9%
▲ 0,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
51,2%
▲ 51,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -14.448 | -13.749 | -11.376 | -42.218 | -44.626 |
| Resultat før skat | -474.625 | -1.272.115 | — | -2.307.560 | -443.017 |
| Årets resultat | -371.996 | -761.766 | 1.259.907 | -2.307.560 | -376.080 |
| Egenkapital | 10.433.421 | 10.805.418 | 10.992.183 | 9.732.276 | 12.039.837 |
| Aktiver i alt | 10.446.421 | 10.874.358 | 11.645.062 | 10.352.966 | 12.084.462 |
| Omsætningsaktiver | 10.446.421 | 10.874.358 | 11.645.062 | 10.352.966 | 12.084.462 |
| Kortfristet gæld | 13.000 | 68.940 | 652.879 | 620.690 | 44.625 |
| Gæld i alt | 13.000 | 68.940 | 652.879 | 620.690 | 44.625 |
| Soliditetsgrad | 99.9% | 99.4% | 94.4% | 94% | 99.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
LANGANES ApS Siden 1 Jun 2008100% Ejer
Ledelse
1-
Hermann Valur Haraldsson Siden 30 May 2008Direktør
Produktionsenheder
1BULAND INVEST ApS
P-nr. 1009319715
Trørødvej 17, 2950 Vedbæk
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: LANGANES ApS (CVR 20738383)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Koncern
Fra ejerskab registreret i GLEIF (LEI)Øverste modervirksomhed
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver knyttet, dertil, formuepleje.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.