Büsing Larsen Invest ApS
CVR 43 99 42 12 · Ry · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Büsing Larsen Invest ApS har CVR-nummer 43994212. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Birkhedevej 24, 8680 Ry. Stiftet: 19. april 2023. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -12.390 kr., årets resultat 20.363 kr., egenkapital 3.211.988 kr., aktiver i alt 3.421.931 kr. Soliditetsgraden på 93,9 % er højere end hos 58 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 20.363 kr. er lavere end hos 53 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Büsing Larsen Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Birkhedevej 24, 8680 Ry
- Kommune
- SKANDERBORG
- Stiftet
- 19 Apr 2023
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre kapitalselskaber, samt dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-05-24
- Binavne
- Büsing Larsen - Holding ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43994212 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Birkhedevej 24, 8680 Ry
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,6%
▲ 4,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,37
▲ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
93,9%
▲ 33,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
115,0%
▲ 115,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | -12.390 | -5.625 | -60.905 |
| Resultat før skat | 28.876 | -140.102 | -258.062 |
| Årets resultat | 20.363 | -135.741 | -246.862 |
| Egenkapital | 3.211.988 | 3.191.625 | 3.327.366 |
| Aktiver i alt | 3.421.931 | 5.292.712 | 5.309.100 |
| Omsætningsaktiver | 77.587 | 42.885 | 151.911 |
| Kortfristet gæld | 209.943 | 2.101.087 | 1.981.734 |
| Gæld i alt | 3.421.931 | 2.101.087 | 1.981.734 |
| Soliditetsgrad | 93.9% | 60.3% | 62.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jani Vibeke Büsing Larsen Siden 19 Apr 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Jani Vibeke Büsing Larsen Siden 19 Apr 2023Direktør
Produktionsenheder
1Büsing Larsen Invest ApS
P-nr. 1029231083
Birkhedevej 24, 8680 Ry
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 116.325 DKK | 25.586 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 35.313 DKK | 7.766 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Büsing Larsen Invest ApS (CVR 43994212)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kapitalselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.